Ako naučím trojročného syna kakať do wc?

Zodpovedané
23. jan 2020

Dobrý deň,

môj synček má 3,2 roka a má problém s kakaním. Nechce si sadnúť na nočník a ani na wc. Kaká iba do plienočky. Keď sme niekde vonku, tak zadržiava a potom nekaká aj dva dni.

Doma sa ho snažíme prehovárať, že je to normálna vec sadnúť na WC a vykonať potrebu. On sa vždy rozplače.

Ako mu môžme pomôcť?

Ako ho naučíme kakať do wc?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

synček to, zdá sa, nateraz inak nevie. Prechod z plienky na záchod je náročný. lienka predstavuje istotu a možno si tento pocit ešte potrebuje chvíľu zachovať.

Rozhodne na to netreba tlačiť, a ani dieťa trestať. Vytvárajte mu doma bezpečie, prijatie a pohodu. Dieťa sa nechce líšiť od svojich vrstovníkov a ani od rodičov. Učí sa napodobňovaním, je teda prirodzené, že už v hlavičke má ako to má byť, vie, čo sa od neho očakáva. Zrejme to aj robiť chce, ale inak nevie. A preto sa aj rozplače. Možno má pocit zlyhania, toho, že vás sklamal. To je však niečo, čo by cítiť nemal.

Skúste mu dávať na výber kam sa chce vykakať, ponúknite mu možnosti a jeho voľbu rešpektujte. Ak by si aj na WC sadol, oceňte, že viete, že to preňho bolo ťažké, ale že to zvládol. Môžete mu pobyt tam skúsiť nejako spríjemniť. Ak aj potrebu nevykoná je to krok. Komunikujte vo všeobecnosti o jeho emóciách, prijímajte ich a zrkadlite mu ich. Oceňujte ho a prejavujte mu dôveru. Nastavujte zdravé hranice. Sledujte synove signály a napĺňajte adekvátne jeho potreby.

Môžete čítať knižky, rozprávať sa, avšak v tomto štádiu by to mohol brať ako ďalší tlak. Ako som napísala, on určite vie, čo sa od neho očakáva, vie, ako sa to robí.

Vraví sa, že dieťa sa zmení, len keď cíti slobodu, že sa zmeniť nemusí. Dôverujte mu. Predpokladám, že ak je fyzicky zdravý, chce to len trochu viac času.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com