Ako naučím 5 ročného syna spávať bez maminy?

Zodpovedané
7. okt 2019

Dobrý deň,

môj 5 ročný syn si každý večer ľahne do vlastnej postele. Keď si ľahnem ja a môj manžel, tak hneď je medzi nami. Počkám pokým zaspí a preložím ho do postele. Keď sa preberie, tak hneď ide za nami. Nebaví ma ho xkrát prekladať z postele do postele.

Starší syn spáva sám vo svojej izbe. Mladší má u neho pripravenú posteľ, ale tam s ním byť.

Ako naučím 5 ročného syna spávať bez maminy?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto je relatívne ťažká otázka, nakoľko každé dieťa má iné potreby a pomáha mu niečo iné.

Pomôcť môže rutina pred spánkom, to že bude mať skúsenosť, že zaspí sám. V noci keď za vami príde, skúste ho odprevadiť do jeho postele a keď tak tam s ním chvíľu zostať.

Tiež s ním môžte ísť skúsiť nakúpiť napríklad vankúš, návliečky na perinu, poprípade niečo, čo by mu pomohlo. Vypočujte ho, skúste sa spýtať čo by mu pomohlo, čo by potreboval.

Záleží od dôvodu, prečo chce s vami spať. Či má potrebu blízkosti, poprípade bezpečia. Ak pociťuje strach, treba s ním pracovať. Možno potrebuje vás.

Ak je pre vás komfortnejšie spávať sami a boli by ste radi keby spával sám, treba to skúšať. Chce to trpezlivosť, nájsť niečo čo pomôže jemu a samozrejme to bude prijateľné aj pre vás.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com