Dobrý deň,
mám 9 ročnú dcérku a 11 ročného syna. Deti brutálne zleniveli, ale to nie je to, že nepomôžu doma, alebo si neupracú. To všetko prebieha štandardne. Keď niečo chcú, tak to urobia. Keď nie, tak máme výmenu názorov.
Od malička som prísnejšia mama. Máme pravidlá, dohody, férové, obojstranne. Boli šikovní, samostatní a všetko klapalo.
Deti prestali robiť základné veci. Najviac mi vadí hygiena, keď si nevymenia spodné prádlo. Nechce sa im kúpať a sprchovať, nechajú špinavý záchod, neumyjú si zuby. Klamú ma.
Pekne som im vysvetlila, že to robia pre seba a nie pre mňa. Ani nos si nevyfúkajú, keď im nepoviem. Dcéra sa začína vyvíjať a chce sa páčiť. Ale mastné vlasy a špina za nechtami jej nevadia.
Ako na nich?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
rozumiem, že vás situácia, ktorá nastala u vás doma trápi a hnevá.
Hygiena patrí medzi tzv. oprávnené požiadavky. To znamená, že je nevyhnutná a treba to robiť a vy ju môžete a mali by ste vyžadovať.
Skúste si nastaviť pravidlá a spísať si ich. Zaveste na viditeľné miesto. Určite si tam frekvenciu rôznych potrebných a nevyhnutných úkonov.
Zapojte ich do procesu. Zodpovednosť nechajte na nich, avšak môžete si určiť aj nejaké dôsledky, ktoré budú plynúť z nedodržania. (napr. za stôl si sadáme len s čistými rukami a pod.) Tieto môžu byť súčasťou pravidiel.
Niektoré dôsledky zistia sami po čase a možno och treba nechať, aby na to prišli. Dôležité je, aby to neohrozovalo ich a vaše zdravie.
Pomenujte dôležitosť dodržiavania hygieny a tiež dôsledky aké plynú z nedodržiavania. Opíšte im situáciu, ktorú sledujete. Vaše pocity, obavy. Povedzte im ako by ste to chceli mať, čo by ste potrebovali. Rozprávajte sa. Budujte ich vnútornú motiváciu, aby to robili kvôli sebe. Deti sa neradi líšia, vo všeobecnosti platí, že chcú patriť a nevytŕčať. Rozmýšľam či tým môžu niečo sledovať.
Nastavte jasné hranice a trvajte na ich dodržiavaní. Poskytujte im empatickú reakciu, vnímajte ich, vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie. Sú v citlivom veku, kedy sa obracajú už skôr smerom od rodičov a je ťažšie sa nevzdialiť jeden druhému.
Komunikujte preto rešpektujúco a partnersky.
Prajem vám pekné dni!
Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com