Ako docieliť, aby 4,5 ročné dieťa rešpektovalo rodičov?

Zodpovedané
28. júl 2019

Dobrý deň,

náš 4,5 ročný syn nás nerešpektuje. Stále robí niečo zle ako keby chcel za každú cenu vzbudiť pozornosť. Neustále ho musíme napomínať. Nevie si zapamätať, keď mu niečo prikážeme. Napr. vyzuť si topánky, keď ide dovnútra, zavesiť uterák po utretí rúk.

Stále ho musíme mať na očiach.

Aké tresty sú vhodné pre dieťa v jeho veku?

Nie sme zástancami fyzických trestov. Je jedináčik a nevie sa deliť s deťmi o hračky. Vysvetľovanie nepomáha.

Ako postupovať, aby sa situácia zlepšila?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

syn je malý. Učí sa pravidlám, zisťuje ako funguje svet.
Samozrejme, že bude skúšať kde sú hranice, čo mu prejde, neprejde, a aká bude na to reakcia.
Tiež je v období kedy chce veľa vecí skúšať sám, objavuje čo dokáže.

Nie som zástancom trestov a myslím si, že nie sú pre výchovu prínosné. Dávajú dieťaťu pocítiť menejcennosť, narúšajú dôveru medzi rodičom a dieťaťom a sú krátkodobým riešením, ktoré môže dieťa primäť k tomu, čo si želáte, avšak len kvôli tomu, že sa vás bude báť.
Cieľom výchovy je, aby sme v deťoch budovali zodpovednosť a nie slepú poslušnosť. Mal by veci robiť preto, že sú správne a nie preto, že mu to niekto prikáže.

Syn nerobí nič zlé, testuje. Je v procesom Správnym príkladom a komunikáciou sa dá docieliť to, o čo usilujete.

Reflektujte synovi pocity, vyjadrujte mu empatiu, nastavte mu jasné a pevné hranice, vytvárajte mu láskavé a bezpečné prostredie. Syn by sa mal cítiť prijatý a slobodný v prejavovaní svojich emócií. Buďte mu príkladom.
Komunikujte s ním rešpektujúco, pokojne, jasne.

Možno máte pravdu a syn si pýta pozornosť. Ak jej dostane viac, možno by ju nemusel musieť na seba pútať nevhodným spôsobom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com