Aké sú možnosti vzdelávania dieťaťa s poruchami správania?

Zodpovedané
28. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti vzdelávania u žiaka s poruchami správania. Chlapec má veľké problémy so správaním v škole, neakceptuje pedagógov, má neustále neopodstatnené výbuchy hnevu. Tie sú sprevádzané agresívnym správaním, vulgárnym vyjadrovaním.

Vyvoláva konflikty. Bez predchádzajúceho podnetu vybuchne, trieska do predmetov. Týmto svojím správaním výrazne narušuje chod vyučovania, ohrozuje seba a aj spolužiakov.

Aké sú možnosti vzdelávania takéhoto chlapca?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete koľko má syn rokov, ako dlho to trvá, či ste podstúpili nejakú diagnostiku, nakoľko aj porúch správania existuje viacero druhov a každý má svoje špecifiká.

Každopádne však, možnosti vzdelávania sú a mali by byť šité na mieru konkrétnemu dieťaťu. Neposkytnem vám teda konkrétnu odpoveď.

Mnohokrát sú tzv. poruchy správania spôsobené poruchami vo vzťahu, nejakou traumou.
V každom prípade je však dôležitá spolupráca so psychológom, so školou, popr. špeciálnym pedagógom a inými odborníkmi.

Doma synovi poskytuje prijatie a bezpečie. Komunikujte s ním empaticky, pracujte s jeho emóciami. Nastavujte hranice. Uzatvárajte dohody, prejavujte mu dôveru, nechajte ho o niečom rozhodovať. Oceňujte ho.

Venujte mu pozornosť a dávajte mu najavo, že ste tam preňho a snažíte sa mu rozumieť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com