9 ročná dcéra schováva desiatu

Zodpovedané
6. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 9 ročnej dcéry, ktorá od začiatku školského roka schováva desiaty. Nezje ich, potom ich doma ukryje na rôzne miesta, aby som na to neprišla.

Pátrala som po dôvodoch tohto správania.V škole je všetko v poriadku. Dcéra má výborný prospech a je bezproblémová.

Skúšali sme rôzne riešenia. Najesť sa ráno doma a nedesiatovať v škole. Avšak do obeda je to dlho a bola hladná. Dávala som jej teda aspoň ovocie a aj to skončilo plesnivé a schované v stolíku. Ďalej sme skúšali, že nech si dcéra robí desiatu sama. Ak aj dostala to, čo jej chutí a bežne to doma zje, zo školy to opäť priniesla a schovala.

Vysvetľovala som jej, že nech to teda aspoň vyloží, nech to môže zjesť niekto iný. Neurobí to. Má 9 rokov a ja odmietam dennodenne prehľadávať jej veci, kde ukrýva nezjedené jedlo.

Už sme sa aj rozprávali a vysvetľovali si hodnotu peňazí, ktoré vyhodí do koša tým, že nezje desiatu. Bez efektu. Komunikujem aj s pani učiteľkou, ale žiadne problémy v škole nepostrehla.

Tento rok je ich trieda umiestnená na druhom poschodí, kde je bufet. Mám podozrenie, že namiesto desiaty si tam kupuje sladkosti. Peniaze si brala z pokladničky, prípadne minula na to rezervné euro, čo má mať v taške pre prípad straty preukážky, keďže chodí do školy autobusom sama.

Jediný spôsob je vziať jej všetky peniaze. Toho sa však bojím, keďže dochádza sama do školy, mala by mať pri sebe aspoň na autobus.

Sladkosti deťom doma nezakazujem, ale trvám na normálnom stravovaní.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Píšete, že schovávanie jedla trvá od začiatku školského roka. Dedukujem teda z toho, že predtým sa to nedialo.

Udialo sa u vás niečo, čo mohlo takúto zmenu spôsobiť?
Poprípade v škole? Niečo, čo dcéra zažila.

Mohla by si dcéra myslieť, že keď nezje desiatu, tak by sa to stretlo s nejakou negatívnou reakciou?
Napadlo mi tiež, či sa nesnaží jesť čo najmenej, a preto to skrýva.

Dôvody môžu byť rôzne a preto, ako ste napísali, treba pátrať po príčine.
Tiež dcéru ubezpečiť, že ak nezje desiatu, je v poriadku Vám to povedať. Čo sa peňazí týka, môžete jej skúsiť dať len to euro a ak ho neminie, budete vedieť, že si nekúpila nič na jedenie.

Ťažko sa mi píše nejaký možný dôvod, len by som hádala.
Môžete sa ešte skúsiť porozprávať, podporiť ju.

Ak by to pretrvávalo a znepokojovalo vás, možno by Vám pomohol nájsť príčinu rozhovor so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com