7 ročný syn robí problémy pri výbere oblečenia. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

najstarší 7 ročný syn má problém s výberom oblečenia. Keď mal 3 roky, tak na jeseň nevedel pochopiť, že už je zima a musí sa obliecť. Kričal, zúril, vyzliekal sa. Nešlo to vysvetliť ani po dobrom ani po zlom. Čím je starší, tak tým je to horšie. Už je to aj o tom čo sa mu páči a čo nie. A keď mu nachystám veci, ktoré sa mu nepáčia, tak jednoducho si ich vymení, neoblečie.

Ak neustúpim, tak robí cirkus, že nikam nejde. Resp. si tie veci zničí. Už som skúšala asi všetko. V obchode si vyberá oblečenie sám. Vždy sa ho opýtam či to naozaj bude nosiť, kým to kúpim. A keď príde deň D a má si to obliecť, tak mi povie, že sa mu to nepáči.

Niekedy mám pocit, že to robí náročky, aby ma nahneval. Skúšala som ho nechať nech sa oblieka sám, mali sme rôzne dohody. Nič nepomáha.

Niekedy sa hnevám a kričím. Niekedy ho ignorujem, aj pekne mu vysvetlím. On si nedá povedať. Po návrate zo školy sa tvári ako keby sa nič neudialo a je spokojný aj vo veciach, ktoré ráno nechcel.

Čo mám ešte urobiť, aby sa to zmenilo?

Ako mám k nemu pristupova?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem prečo vám nefungovalo, keď si oblečenie vyberal sám, teda obliekol si to čo on sám uzná za vhodné. Toto je niekedy naozaj najvhodnejšia cesta, aby si dieťa aj prevzalo za seba zodpovednosť a nieslo následky aj svojich niekedy negatívnych rozhodnutí. V takej situácií treba dieťa len povzbudiť napr. slovami, že veríte, že nabudúce si vyberie lepšiu možnosť.

Vhodné je synovi utriediť šatník tak, aby veci, z ktorých si bude vyberať boli relatívne dobre kombinovateľné a nechať ho nech si následne vyberie to čo potrebuje. Môžete mu však pripomenúť, aké je vonku počasie (napr. vonku je mínus, určite vieš sám ako sa v takomto počasí treba obliecť). V prípade vša,k keď vidíte, že sa obliekol nevhodne - napr. nezobral si mikinu, keď je chladno, majte ju v zálohe ak niekam idete. Samozrejme v prípade, keď je dieťa zdravotne v poriadku.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička