Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom problému mojej 5 ročnej vnučky. V poslednom čase zadržiava, keď má ísť na veľkú potrebu. Vidíme ako z celej sily sa snaží udržať stolicu. Potom má špinavé nohavičky.
Skúšame pomocou rozprávok, vysvetľujeme jej ako treba chodiť na wc. Tieto problémy začali v škôlke, keď im vymenili pani učiteľky. Teraz je kvôli korone už dlhšie doma, no nepodarilo sa nám jej pomôcť.
V škôlke sa viackrát pýtala počas vyučovania, no cez hodinu nemohla odísť. Doma sa je venujeme. Keď to na ňu príde, tak môže ísť hocikedy na wc. 2x ide v pohode, 3x už nie.
Máme s tým problém aj vtedy keď chce byť s deťmi a nechceme, aby sa jej smiali.
Čo sa môže odohrávať v jej hlavičke?
Ako jej môžme pomôcť?
Ďakujem
Dobrý deň,
čo sa v nej odohralo, odohráva, čo prežíva, to možno nevie ani ona sama.
Zadržiavanie stolice býva často spojené buď s negatívnou skúsenosťou, avšak ak kakala predtým normálne, bez problému, môže to tiež poukazovať na problém v emočnej oblasti. Aj podľa toho čo píšete sa zdá, že zadržiava naschvál.
Situácia zo škôlky, spojená s aktuálnym stavom môžu zohrávať rolu a zrejme zohrávajú.
Často, keď dieťa nemá možnosť prejaviť svoje emócie, poprípade si myslí, že by bolo nevhodné ich vyjadriť, boli niekedy potlačené, zastavené, bagatelizované, tak to môže vyústiť v zadržiavanie stolice. Tiež môže ísť o formu manipulácie. Ťažko to takto určiť.
Vytvárajte vnučke bezpečné a prijímajúce prostredie. Komunikujte empaticky. Veľa pracujte s emóciami. Príjmajte ich, pomenúvajte, zrkadlite. Ak si nie ste istí ako sa cíti, skúste hádať. Ak sa cíti zle, prejavuje to, príjmite to a pomenujte. Prijatie a možnosť nechať ju pocity prejaviť je nesmierne dôležité.
Dajte jej najavo, že ste pri nej, že ju počúvate, snažíte sa jej rozumieť a zaujímate sa o ňu. Prejavujte jej dôveru a dávajte jej ocenenie.
Prejavujte jej veľa lásky, pozornosti.
Sledujte jej signály a adekvátne reagujte a napĺňajte jej potreby.
Nie je mi z otázky úplne jasné ako často teda kaká, poprípade ako dlho trvá zadržiavanie, avšak zvážila by som aj konzultáciu so psychológom.
Prajem vám pekné dni!
Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com