3,5 ročný syn kaká iba do plienky. Ako ho naučím chodiť na wc?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn má problém s vyprázdňovaním a mám pocit, že je to psychického charakteru. Ide o to, že odmieta robiť potrebu do záchoda alebo nočníka. Kaká iba do plienky. S cikaním problém nemá, to chodí na wc.

Keď ho posadíme na záchod kakať, môže tam sedieť aj pol hodinu a potrebu neurobí. Dám mu plienku a hneď sa vykaká. Nepomáha u neho motivácia, dohováranie, príkaz.

Ak ho skúšam prehovoriť na nočník alebo záchod, zatne sa a nechce urobiť potrebu nikam. Plače a kričí. Je to celé dosť vyčerpavajúce.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dajte synčekovi čas. Dôležité je, že má pravidelnú nebolestivú stolicu. Ak som to správne pochopila, v podstate sa kakať pýta, ale uprednostňuje potrebu vykonať do plienky.

Prechod z plienky na nočník/záchod je pre deti relatívne veľký krok.

Keď bude pociťovať potrebu, dajte mu na výber kam chce ísť a jeho voľbu rešpektujte. Dáte mu tým najavo, že ho prijímate a že aj jeho názor je dôležitý.

Deti sa vo všeobecnosti nechcú líšiť, chcú byť ako dospelí, ako ostatné deti, ktoré vidia. Prechod na záchod by mal byť teda len otázkou času.

Vytvárajte mu bezpečné, prijímajúce prostredie a skúste s ním komunikovať rešpektujúco, prijímať a reflektovať jeho emócie. Neupriamujte pozornosť na plienku, ani na celú záležitosť s vyprázdňovaním, mohol by cítiť priveľký tlak a situáciu by to mohlo aj zhoršiť.

Ak by sa to časom nelepšilo, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com