24 mesačná dcéra nerozpráva a nerozumie. K akému lekárovi máme ísť?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň.

naša 24 mesačná dcérka nerozpráva. Blaboce, ale nerozumie základným pokynom. Niekedy vôbec nezareaguje, keď na ňu hovoríme. Hudbu a zvuky počuje, rada hra na hudobných nástrojoch a rada tancuje. Občas zamáva a povie pá - pá.

Keď ide jesť, tak povie mňam mňam. Neukáže na veci, neotočí sa za mamou a za tatom. Keď niečo chce, tak nás ťahá za ruku. Vedela napodobniť pár zvieratiek, ale len dva dni a potom ako keby ich zabudla.

Niekedy máme z nej pocit, že nás ignoruje. Všimli sme si, že je dosť často unavená. Máva už len poobedný spánok. Zaspáva sama a bez problémov. Spánkový režim má dodržaný na 100%.

Ako 14 mesačná začala chodiť. Na svoj vek je dosť vysoká a chodí dosť ťarbavo. Inak je usmievavá, zapája sa do hry aj so staršou sestrou, je zdravo zvedavá. Chceli by sme navštíviť nejakého odborníka.

Treba ísť k pediatrovi, k neurológovi či k psychológovi?

Alebo jej máme dať ešte čas?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to, že aktívna slovná produkcia nie je nejaká veľká, nevidím ako problém.

Avšak to, že aj pasívna slovná zásoba je malá, že máte pocit, že dcérka nerozumie, že neukazuje na veci by mohlo byť príznakom nejakej ťažkosti.

Na začiatok sa skúste poradiť s pediatrom a logopédom. Podľa záverov uvidíte ako ďalej, či ide o odchýlku v normálnom vývine, poprípade či je potrebná nejaká intervencia.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com