22-mesačný syn nechce mať na hlave žiadnu novú čiapku. Ako ho presvedčím o tom, že čiapky treba striedať?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

moje 22-mesačný syn nechce mať na hlave žiadnu novú čiapku. Je pravdepodobne zvyknutý na jednu.

Ako ho presvedčím, že v lete sa nosí iná čiapka a iná v zime?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade ak ste si istá, že zo svojich požiadaviek nie ste ochotná upustiť a jednoducho musí mať inú čiapku zadajte dieťaťu hranicu, z ktorej už nepovoľte.

Ja ti rozumiem, že sa ti táto čiapka páči, ale nedovolím ti ju teraz nosiť pretože by ti bolo teplo, môžeš si vybrať akú budeme nosiť teraz. Dajte mu na výber z dvoch. Pokiaľ je synček kreatívny na novú čiapočku si môže niečo svoje nakresliť. Týmto mud dáte pocit určitej zodpovednosti a kontroly nad sebou samým, čo v takomto období môže pomôcť. Pôsobte pri tom samozrejme pozitívne, bez nejakého kriku.

Pokiaľ prídu silné negatívne emócie, tak buďte s dieťaťom a prekonajte ich spoločne. Svoju frustráciu si musí nejako odžiť, aby si to celé spracoval ak je tak silno na niečo naviazaný. V takej chvíli skúste objatie a hovore mu, že to určite zvládne ale za svojou hranicou si stojte.

Veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička