16 mesačný syn zadržiava stolicu. Ako mu pomôžem prekonať strach?

Zodpovedané
21. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 16 mesačného syna. Od zaradenia príkrmov syn začal obtiažnejšie kakať, ale stolicu mal pravidelne každý deň. Potom sa mu začali prerezávať zuby a parkrát ho zapieklo. Asi okolo roka začal zadržiavať stolicu.

Naučil sa kakať v ľahu na brušku a to mu ostalo dodnes. Lenže si k tomu prekríži nožičky zo strachu z bolesti. Snažila som sa ho dávať do kĺbka, ale prestal tlačiť akonáhle som ho zobrala na ruky. Tak som ho teda nechala nech kaká ako vie.

Takto ale nekaká aj 4 - 5 dní a potom to už ide iba s hysterickým plačom a držaním na silu v klbku. Neviem si s tým rady. Je celkovo slabý jedák. Snažili sme sa upraviť stravu, zaradiť slivkovú šťavu, viac ovocia a zeleniny, ale všetko odmieta.

Rodičia a svokrovci naliehajú, aby som ho učila na nočník, ale ja si myslím, že sa to ešte zhorší. Ani pediatrička mi to neodporučila.

Ako mu pomôžem zbaviť sa strachu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som sa pokúsila zistiť či nejde o nejaký zdravotný problém.
Nepíšete či je syn dojčený, čo môže tiež pri stolici zohrávať istú rolu.

Zdá sa, že synček má už bolesti. Buď má tvrdú stolicu (s čím vám asi poradí skôr lekár), alebo zadržiava kvôli zlej skúsenosti, poprípade nejakému inému problému.

Na učenie na nočník, pokiaľ nie je fyzicky a psychicky pripravený by som určite netlačila. Zdá sa, že ešte pripravený nie je. Keď vidíte, že mu treba kakať, môžete mu dať na výber či pôjde na záchod alebo nočník, alebo či si prosí plienku. Jeho rozhodnutie rešpektujte. Spýtajte sa, či mu viete nejako pomôcť, čo potrebuje. Dôležité teraz je, aby kakal a nie to, kam bude kakať.

Mnohokrát býva zadržiavanie stolice (pokiaľ ide o psychiku) spojené so zadržiavaním emócií. Vytvárajte synovi bezpečné a prijímajúce prostredie. Komunikujte empaticky.

Pracujte veľa s emóciami. Komunikujte mu ich, zrkadlite, nechajte ho prejaviť ich, príjmite ich. Prejavujte mu veľa lásky, objímajte sa, vyjadrujte mu ju aj slovne. Venujte mu pozornosť, všimajte si ho, hrajte sa s ním. Dávajte mu najavo, že ste pri ňom, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a že sa oňho zaujímate.

Oceňujte ho. Prejavujte mu dôveru, aspoň pri malých rozhodnutiach adekvátnych veku.

Sledujte jeho signály a napĺňajte jeho potreby.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com