16 mesačná dcérka je ockov maznáčik. Prečo nemá tak rada aj maminu?

Zodpovedané
24. aug 2019

Dobrý deň,

máme 16 mesačnú dcérku, ktorá je ockov maznáčik. Vždy sa viac teší z ocka ako z maminky.

Keď prespí občas u babičky a ideme po ňu, tak vidím jej reakciu. Keď prídem ja a keď ide ocko po mne. Smeje sa, vrieska, teší sa. Ja som s ňou 24 hodín denne a mrzí ma, že zo mňa sa tak neteší. Bývam dosť nervózna a občas kričím.

Môže byť krik z mojej strany príčinou toho, že ma dcérka nemá tak rada?

Prečo nás nemá obidvoch rovnako rada?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Je prirodzené, že dieťa má iné prejavy voči matke aj voči otcovi.
Tiež počas vývinu sa preferencia rodičov mení podľa aktuálnej potreby a obdobia, v ktorom sa nachádza.

Nemyslím si, že sa dá zmerať ako má koho rada. Každý k nej pristupujete inak, inak nastavuje hranice, vytvárate si väzbu. Možno ste v niečom prísnejšia, možno zakričíte, v niečom je zase prísnejší partner. Vy ste s ňou stále, dá sa očakávať, že potrebujete inak nastavovať hranice.
Ak sa ocitnete v situácii, ktorá je náročná, skúste zachovať pokoj a využiť ju na zblíženie s dcérkou. Poskytnite jej empatickú reakciu, pracujte s emóciami.

Vytvárajte dcérke bezpečné prostredie. Pristupujte k nej vnímavo, s rešpektom. Vyjadrujte jej empatiu, lásku, nastavujte hranice, napĺňajte jej potreby.

Buďte jej nablízku nastavená na jej signály, ktoré komunikuje.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com