Dobrý deň,
moja dcéra bude mať v januári 15 rokov. Ako väčšina deti, tak aj ona má mobil. Problém je v tom, že je na ňom neustále. Doma nepomáha a mladšiu sestru odstrkuje. Ak je vonku a napíšem jej sms, neodpovedá. Povie mi, že zabudla.
Momentálne je pár dni bez neho a je z nej úplne iný človek. Rozprávame sa, hrá sa so sestrou. S upratovaním sa veľa nezmenilo. Nič nespraví sama od seba. Keď ju požiadame,väčšinou sa až nahnevaná, že čo od nej chceme.
Nepomáhajú dohovory, vždy sa rozplače.
Čo nám odporúčate?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
je dôležité dodržiavať určité pravidlá a stanoviť si hranice.
Pravidlá si môžete vytvárať spolu, ale môžete nejaké vytvoriť ako rodič. V tomto veku však zrejme dcéra lepšie vezme keď si pravidlá vytvoríte spolu.
Každý môže na papier napísať svoje predstavy (ohľadne upratovania, mobilu, fungovania domácnosti, chodenia von atď.), následne o nich diskutujte, buďte však pripravení robiť kompromisy. Finálne znenie si spíšte a podpíšte.
Následne sa na ne viete odvolávať.
Existujú tzv. oprávnené požiadavky, ktoré máte právo žiadať a trvať na ich vykonaní. Patria sem základné potreby ako poriadok, hygiena, bezpečie atď., dohody a hodnoty. Pravidlo je vlastne dohoda. Keď už ich budete mať spísané, môžete na ňom trvať. Tiež to tak však formulujte a neustúpte. Je to o nastavení hraníc.
Povedzte napr. dcére. Hneváš sa. Vidím, že sa ti do toho nechce. Ale máme dohodu, že kôš vyhadzuješ ty. Kedy to môžeš spraviť? Popr. na mobile sa môžeš hrať potom.
Samozrejme, že sa jej to nebude páčiť, možno sa rozplače. Pracujte vtedy s emóciami, pomenujte ich, avšak trvajte na svojom a neustúpte.
Zároveň dcére poskytujte dcére prijatie a bezpečie, empatiu. Pýtajte sa dcéry na názor, dávajte jej na výber, prejavujte jej dôveru, porozumenie. Jednajte s ňou partnersky. Oceňujte ju. Stanovte láskavo a rešpektujúco hranice, pravidlá a trvajte na ich dodržiavaní.
Prajem vám pekné dni!
Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com