12 ročný syn ma nerešpektuje a nechce sa učiť

Zodpovedané
12. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 12 ročného syna, ktorý si určuje pravidlá sám. Napr. ešte nejdem spať, ešte sa nejdem učiť, ešte sa pohrám s kamošmi. Už som skúšala všetko možné na neho. Vždy to skončilo s mojím krikom, ako keby ma on len provokoval. Snažím sa ísť na neho pekne, aj mu dohováram. Žiaľ, stále to končí krikom.

Syn ma vôbec nerešpektuje, nepočúva ma. V škole má priemerné výsledky, napiše si úlohy a dosť. Prvé, čo syna po škole zaujíma je počítač. On by dokázal pri počítači sedieť a hrať sa celý deň. Vysvetila som mu, že počítač nie je všetko. Už som mu ho zakázala, schovala, ale nič nepomohlo.

Najhoršie je, že manžel len ticho sedí. On má takú výchovu ako on mal. Od narodenia sa synovi nevenoval. Ja som s malým chodila von korčuľovať, sánkovať, kolobežkovať. Teraz sú to túry, jednodňové výlety.

Chodím do práce na smeny, celá domácnosť a aj učenie je na mne. Bývame so svokrou a nemáme spolu ideálny vzťah. Ja sa snažím a pripadám si ako slúžka.

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem za rady

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Vy ste ten problém popísali sama. Váš syn si určuje pravidlá sám. Mali by ste zasadnúť ako rodina a spolu si vytvoriť pravidlá. Najprv každý napíše na papier sám ako by si to predstavoval, a potom spolu budete diskutovať a skúsite sa dohodnúť k spokojnosti všetkých.

Syn tiež potrebuje hranice. Viem, že sa chceš hrať. Ale teraz je čas na učenie. Hrať sa môžeš potom.
Popr. koľko času potrebuješ, aby si to dohral?
Keď deti zapájame do rozhodovania cítia sa lepšie ako keby sme im len rozkazovali a tiež sa snažia prispieť k vyriešeniu problému.
Ak to nezaberie, môžete skúsiť nadstavbu.
Môžeš sa rozhodnúť, že počítaš o 5 minút vypneš a začneš a rozhodneš sa, že môžeš hrať aj zajtra, alebo sa môžeš rozhodnúť, že a o 5 minúť nezačneš učiť a rozhodneš sa, že sa zajtra nehráš. Napríklad. Ale vtedy to treba aj dodržať.

Bývanie so svokrou je ťažké. Najlepšie pre rodinu je, keď býva sama.
A s mužom by ste sa mohli skúsiť porozprávať, aby ste vo výchove ťahali za jeden koniec a podporil vás.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com