Som v 29. týždni a mám nízke železo a riziko predčasného pôrodu. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
13. jún 2020

Dobrý deň,

som v 29. týždni a v pondelok som mala poradňu. Môj doktor je PN, tak ho zastupoval iný. Ten ma najskôr vystrašil tým, že mám nízke železo a potom, že mám riziko predčasného pôrodu.

Železo beriem a môj doktor mi upravoval aj dávky. Po vyštrení zdola mi povedal, že sa mám šetriť, že sa mi skrátil krčok na 25 mm. V knižke mám uvedené skóre 0.

Keď som sa ho pýtala, hovoril iba, že šetriť sa, oddychovať, lebo inak hrozí predčasný pôrod. Nič viac o režime.

Hľadala som k tomu viac a odporúča sa aj magnézium.

Akú dávku by som mala užívať?

Sama si dávam 2 tbl magnézium Galvex 500mg/tbl - teda 51 g magnézia.

Mám viac sedieť alebo ležať?

Mám obmedziť chôdzu, šport, sex?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup Vášho lekára je povedala by som netradičný.
Ak máte riziko predčasného pôrodu, tak Mala nasledovať nejaká intervencia, liečba, prípade hospitalizácie, podania Utrogestanu, tokolýza (Lieky, ktoré zastavujú kontrakcie). Minimálne odoslanie do rizikovej poradne.

Váš lekár nič také neurobil, tak neviem ako veľké riziko u vás je.
Riziko predčasného pôrodu sa dá objektívne určiť ultrazvukovou cervikometriou. Neviem či ju lekár robil. Je to meranie hrdla ultrazvukom. Vyšetrenie pohmatom (cervix skóre) je orientačné a veľmi subjektívne, jeho výpovedná hodnota je malá. Navyše cervix skóre 0 znamená, že nič nenasvedčuje otváranie pôrodných ciest.

AK je dĺžka hrdla podľa cervikometrie menej ako 25 mm tak je zvýšené riziko predčasného pôrodu, ktoré ale je potrebné sledovať v čase. / Sú ženy, ktoré majú hrdlo Skrátené od 25, týždňa a porodí v termíne/.

AK je viac, tak netreba ani kľudový režim.

Magnézium je liek, ktorý predčasným pôrodom nezabráni, ale dáva sa preventívne, skoro každé tehotné. Môže pomôcť pri kŕčoch.
Ležanie v tehotenstve až na veľmi výnimočné situácie (ktorých je minimum) podľa najnovších výskumov viac škodí.

Toľko na vysvetlenie vášho nálezu, odporúčam Vám v prípade pochybností navštíviť lekára a pýtať sa na skutočnú mieru rizika.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com