Som v 28. týždni a skracuje sa mi krčok. Je pravdepodobné, že budem skôr rodiť?

Zodpovedané
8. apr 2021

Dobrý deň,

som v 28. týždni a od 20. týždňa sa mi skracuje krčok. Za mesiac o cca 0,5 cm. Je mäkký. Lekár ho vždy meria cervikometriu. Naposledy mal 2,5. Vnútorná bránka zatvorená, vonkajšia na prst.

Beriem magnézium a mám mať kľudový režim. Doma mám malé dieťa, pri ktorom nemôžem stále ležať.

Je veľká pravdepodobnosť, že porodím skôr?

Prvé dieťa som porodila riadne v termíne.

Ďakujem

Dobrý deň,

to sa nedá odhadnúť. Avšak ak máte krčok 25 mm, to je hraničné, bolo vhodné začať gestagénú liečbu. Používa sa Utrogestan vaginálne tablety, ktoré majú veľký význam v prevencii predčasného pôrodu.

Naopak podľa štúdií kľudový režim nemá až tak veľký význam, je vhodný len pri akútnych stavov. Ak sa nález nezhorší s časovým dostupom 1 až 2 týždni je prognóza veľmi priaznivá.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com