Prečo lekári predpisujú Utrogestan i napriek tomu, že sa v 2. a v 3. trimestri nemá užívať?

Zodpovedané
5. aug 2019

Dobrý deň,

som na konci 21. týždňa a chcela by som sa poradiť ohľadom Utrogestanu.

Prečo sa predpisuje tento liek v 2. a 3. trimestri, keď to výrobca v letáku priamo zakazuje?

Píše sa tam, že v 2. a v 3. trimestri sa nesmie a nie je určený na udržanie tehotenstva.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,,

Utrogestan podávaný vaginálne je jediný liek, ktorý má preukázaný účinok pri terapii predčasného pôrodu.

Veľký význam má najmä v druhom trimestri. V zahraničí sa podáva ženám už niekoľko rokov.

Je správne, keď ho lekár ordinuje v terapii predčasného pôrodu aj v 2. trimestri namiesto bežne podávaných vysokých dávok magnézia, ktorých účink je veľmi sporný.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com