Môžem kvôli problémom s bedrovým kĺbom rodiť spontánne, alebo musím podstúpiť cisársky rez?

Zodpovedané
25. máj 2020

Dobrý deň,

keď ma moja mama porodila, tak mi doktor vykĺbil obe nohy. Jednu viac a jednu menej. Mama ma musela baliť naširoko a dávala mi aj pásy. Ortopéd mi dal nohy do poriadku, ale mamu upozornil na to, že keď raz budem ja tehotná, tak nemôžem rodiť spontánne. Vraj by mi bedrový kĺb mohol prasknúť, alebo sa znovu vykĺbiť a to sa už do poriadku nebude dať v dospelom veku.

Teraz nastala situácia, že som tehotná. Som v 18. týždni a čoraz častejšie cítim bolesť v bedrových kĺboch. Niekedy mám aj problém niekam zájsť. Bola som už na ortopedickom vyšetrení a pán doktor zhodnotil, že môžem rodiť spontánne aj napriek tomu, že ma kĺby bolievajú a cítim aj mierne pichanie.

Ja osobne mám strach, že sa mi pri spontánnom pôrode môže noha vykĺbiť, alebo zlomiť v kĺbe.

Stretli ste sa už s niečím podobným?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

od vášho narodenia už uplynulo veľa času a indikácie k cisárskemu rezu prešli veľkým vývojom.

V súčasnej dobe sa odborná spoločnosť snaží uprednostňovať vaginálne pôrody. Pretože prirodzený pôrod má mnoho zdravotných výhod ako pre Vás, tak hlavne pre dieťa.
Deti narodené plánovaným cisárskym rezom, majú o dosť väčšie rizika niektorých ochorení, ako je astma, diabetes, alergie, atopia, obezita a mnoho ďalších.

V súčasnej dobe nie je nutné rodiť v gynekologickej polohe, ktorá by pre Vás mohla byť bolestivá, vhodná by pre Vás mohla byť napr. Poloha na boku.

Čo sa týka bolesti bedier v tehotenstve, je to častý problém aj žien, ktoré nemajú žiadne problémy. Dochádza k rozvolňovaniu panvy a tým aj k bolestivosti. Po pôrode to ustúpi.
Pokiaľ ani ortopéd nevidí dôvod k cisárskemu rezu, tak sa nebojte určite to zvládnete.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com