Je rizikové tehotenstvo, keď pri prvom pôrode som mala vrastenú placentu?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

pred 4 rokmi som mala bezproblémové tehotenstvo a následne prirodzený pôrod. Komplikácia nastala až pri placente, ktorú som nevedela porodiť. Mala som ju vrastenú alebo prirastenú. Lekár sa ju pokúšal vytiahnuť a nakoniec ma museli uspať a tak ju vytiahnuť.

Transfúziu krvi mali pripravenú, avšak nebolo nutné mi ju podať. Následne po 10 dňoch som začala krvácať a musela som ísť na opätovné čistenie, keďže som mala v maternici ešte kúsok placenty.

Teraz túžime po druhom bábätku, avšak mám obavy.

Je vôbec možné ďalšie tehotenstvo a pôrod po takejto komplikácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

placenta prirastená k stene maternice je pomerne bežnou komplikácií pri pôrode. Na pôrodnej sále sa s ňou stretávame pomerne často.

Predispozíciu majú ženy, ktoré v minulosti mali zákrok na maternici. Je teda aj vyššie riziko opakovania pri ďalšom pôrode.

Ale na ďalšie tehotenstvo a pôrod nemá vplyv.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com