Je pri hodnote NT 3,1 mm vysoké riziko ochorenia plodu?

Zodpovedané
25. máj 2020

Dobrý deň,

som na začiatku 14. týždňa a bola som na ultrazvukovom vyšetrení. Doktor mi nameral hodnotu NT 3,1 mm.

Je pri tejto hodnote vysoké riziko ochorenia plodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

táto hodnota je vyššia, ale sama o sebe nič neznamená.
Je potrebné viac vyšetrení. Môžete vyskúšať neinvazívnu diagnostiku, ktorá má až 99% presnosť. Ide o testy z krvi matky, kde sa vyšetruje DNA plodu.

Nevýhodou je, že je nehradí poisťovňa a sú celkom drahé. Môžete skúsiť vyhľadať pod názvom trisomy test, harmony test a podobne.

Alternatívou je potom odber plodovej vody, amniocentéza, ktorá už ale má isté riziká.
A samozrejmosťou by malo byť ultrazvukové vyšetrenie u špecialistu, ktorý dokáže vyhľadať prípadné známky napr. Downovho syndrómu u plodu.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com