Je možné v čase koronavírusu rodiť doma?

Zodpovedané
13. okt 2020

Dobrý deň,

som v 34. týždni, nemám žiadne ťažkosti a ani problémy. Od začiatku tehotenstva ide všetko ako má Bábätko je dole hlavičkou, som prvorodička.

Vzhľadom na situáciu s koronavírusom zväzujeme pôrod doma.

Je to na Slovensku možné?

Čo k tomu potrebujem?

Koľko to asi stojí a aké sú možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

chápem Vaše obavy aj dôvody, napriek tomu by som Vám pôrod doma neodporúčala. Legislatívne to na Slovensku možné nie je, a preto zohnať odborníka, ktorý by Vám bol nápomocný je veľmi zložité a byť doma pri pôrode sama je veľmi rizikové, ako pre Vás, tak pre bábätko.

Hoci máte bezproblémové tehotenstvo, nemusí to vždy platiť aj o pôrode. Pôrod je aktívny dej, ktorý sa môže zmeniť z minúty na minútu a bez rýchlej a adekvátnej pomoci nemusí skončiť dobre.

Odporučila by som Vám venovať aktivitu skôr výberu pôrodnice a prípadne i pôrodníka či pôrodnej asistentky. Dá sa nájsť prostredie, v ktorom sa budete cítiť bezpečne a personál, ktorému budete dôverovať a ktorý Vám bude nápomocný.

Prípadnú Variantom pre Vás môže byť ambulantný pôrod, kedy nemocnici opustíte za 24 hodín po pôrode. Tam je potrebné, ale zaistiť pediatra, ktorý si bábätko prevezme do starostlivosti a taktiež starostlivo zvoliť pôrodnicu.

Držím Vám palce

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com