Bolesti brucha v šestonedelí. Ide o zápal?

Zodpovedané
13. okt 2020

Dobrý deň,

som 2,5 týždňa po prirodzenom spontánnom pôrode. Už nekrvácam (len občas po väčšej námahe trošku zakrvácam čerstvou krvou), očistky odchádzajú, no sú skôr do bielo-žlta.

Posledné tri dni ma však začalo bolieť brucho, skoro v podbruší. No nie úplne, len na ľavej strane. Bolesť je bodavá, ostrá, nezávislá od námahy/pohybu/polohy. Nie však stála.

Môže to znamenať nejaké problémy, resp. zápal súvisiaci so šestonedelím?

Mám kontaktovať všeobecného lekára, ak bude bolesť pretrvávať a zhoršovať sa?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesti v podbrušku môžu súvisieť s retrakciou, zavinovaním maternice. V šestonedelí sa maternica opäť zmenšuje. Skracujú sa maternicové väzy a všetko sa dáva do pôvodného stavu a s tým môže súvisieť aj mierna bolestivosť.

Ďalej môžu bolesti v podbrušku súvisieť aj so zápalom močových ciest, čo je najčastejší zápal v šestonedelí. Prejavuje sa bolestivosťou v podbrušku, pálenie, rezanie pri močení, časté močenie. Môžete zvýšiť príjem tekutín, často chodiť močiť, aj keď nemáte potrebu.

Svalovina močového mechúra je oslabená a pocit na močenie môže byť znížený. Dochádza k stagnácii moču a zápalu.

Zápal maternice sa prejavuje, bolestivosťou, teplotou, očistky zapáchajú.

Ak sa budú bolesti zhoršovať, pridá sa teplota, vyhľadajte lekára - gynekológa.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com