Aký pôrod je vhodnejší pre ženu, ktorá trpí hemeroidmi?

Zodpovedané
19. máj 2019

Dobrý deň,

pred tehotenstvom a aj počas tehotenstva som mala problémy s hemeroidmi. Toto je moje prvé tehotenstvo a začínam sa obávať pôrodu, keďže pri vaginálnom pôrode sa tlačí. Už teraz veľmi trpím bolesťou konečníka.

Aký pôrod sa uprednostňuje a aké potrebné papiere mám odovzdať gynekológovi, aby bol písomne oboznámený s mojím problémom?

Ďakujem

Dobrý deň,

hemoroidy sú veľmi časté u tehotných žien, sú spôsobené tlakom zväčšenej maternice na cievny systém. U väčšiny žien sa po pôrode stav upraví. Nie je to dôvod k cisárskemu rezu.

Je dôležité upraviť stravu, aby nebola stolice tvrdá a znížila sa bolestivosť.

Strava by mala byť bohatá na vlákninu, zelenina, ovocie a dostatok tekutín. Pomôcť môžu sušené slivky, psylium a primeraný pohyb.

Na ošetrovanie hemoroidov môžete použiť prípravky s dubovou kôrou, gély, sedací kúpeľ alebo obklady. A to hlavne po pôrode.

Prípadne sa poraďte s lekárom odporučí Vám i vhodné čapíky. Nebojte sa o svojom probléme hovoriť otvorene.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com