Ako som sa mohla nakaziť vírusom HPV 18?

Zodpovedané
5. mar 2021

Dobrý deň,

som 10 mesiacov po pôrode a dnes mi bol zistený HPV vírus typ 18. Som z toho veľmi nešťastná nakoľko som mala len jedného partnera. Prejavil sa mi už počas tehotenstva ako pár bradavíc. Malú som porodila prirodzene. Mám strach, že som ju mohla nakaziť.

Mohlo k nakazeniu dôjsť vtedy, keď som bradavice len v okolí pošvy?

Spôsobuje tento typ HPV aj papilomatózu hrtana?

Je možné nakaziť malinkú aj počas bežného fungovania doma?

Je možné zbaviť sa pomocou Iiečby tohto vírusu úplne?

Ďakujem

Dobrý deň,

HPV je celkom bežný vírus. Prenáša sa kontaktom, bežným i sexuálnym. prenos je možný napríklad i z uteráka, ktorý použila infikovaná osoba.

Vírusom môžete byť infikovaná dlho, je to takzvaná latentná fáza, kedy nie sú viditeľne žiadne prejavy.

Typ 18 je viac rizikový, je pre Vás nevyhnutné pravidelne absolvovať preventívne prehliadky.
Ak ste bradavice nemala počas pôrodu, tak riziko nakazením bábätka je minimálne.

Čo sa týka papilomatózy hrtanu, tak áno je spôsobená HPV infekciou.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com