Ako dlho je bezpečné pre dieťa a pre mňa zostávať doma a čakať na zosilnenie kontrakcií?

Zodpovedané
22. sep 2020

Dobrý deň,

čaká ma tretí pôrod. Prvý trval 18 hodín, z toho cca 12 hodín miernych postupne silnejúcich kontrakcií. Zvyšnú časť pôrodu nastúpili silné kontrakcie a až v 2. dobe pôrodnej mi pichli oxytocín, aby som ľahšie vytlačila dieťa. Z tohoto pôrodu mám veľmi pekný zážitok.

Druhý pôrod trval 25 hodín, 23 hodín veľmi mierne kontrakcie, pomaly sa zintenzívňovali. Hoci boli relatívne slabé, boli každých 5 minút, tak sme radšej išli do pôrodnice. Otvorená som bola na 5 cm, tak mi pichli oxytocín a zvyšný čas som mala kontrakcie,ktoré som nevedela od bolesti ani predýchať.

Moja otázka súvisí so scenárom druhého pôrodu.

Ako dlho je bezpečné pre dieťa a pre mňa zostávať doma a čakať na zosilnenie kontrakcií?

Záleží na dĺžke trvania prvej doby pôrodnej?

Rada by som sa oxytocínu vyhla, bolo to veľmi bolestivé.

Môžem posilniť činnosť maternice, aby nebola taká "lenivá" pri pôrode?

Pred oboma pôrodmi som pila čaj z maliníka.

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne sa odporúča vyraziť do pôrodnice ak sú pravidelné kontrakcie každých 5 minút.
Ak ste bezproblémová rodička, tak je bezpečné časť prvej doby pôrodnej stráviť doma.
Väčšinou žena sama vycíti, že sa doma už necíti bezpečne a vyrazí do pôrodnice.
Kontrakcie počas pôrodu sa dajú posilniť treba aj masážou prsných bradaviek, čo spôsobuje vylučovanie oxytocínu.

Nepoužívala by som ani termín,, lenivá "maternica, každý pôrod má svoje tempo a svoj čas. A podľa môjho názoru nie je dobré sa snažiť tento čas uponáhľať.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com