Zohráva istú rolu pri výbere implantátov aj osobný vkus chirurga?

Zodpovedané
25. nov 2018

Dobrý večer,

prosím o pomoc pri riešení môjho problému.

Plánujem augmentáciu prsníkov. Zaujíma ma výber správneho implantátu. Objem implantátu sa mení podľa profilu a výšky anatomických implantátov. Tej istej pacientke môžu rôzni chirurgovia odporučiť na prirodzene vyzerajúce prsia odlišné implantáty.

Zohráva istú rolu pri výbere implantátov aj osobný vkus chirurga?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Dobrý deň,

dotkli ste sa veľmi kontroverznej témy.

Bol som oslovený ako odborník, aby som odpovedal na otázky žien. V poradni sa preto snažím zachovať čo najviac objektívny postoj, čo bude v tomto prípade náročné a musím tentokrát urobiť výnimku.

Osobne tvrdím že estetika nie je matematika, nemá len jeden správny výsledok.

Je to súhra vkusu, harmónie, kultúrnych a spoločenských vplyvov a zároveň je individuálne formovaná predstavami a očakávaniami. Je ťažko uchopiteľná a prchavá. Niekedy sa krása ukáže len v jednom momente, uhle pohľadu. je to náš cieľ a cesty k nej môžu byť rôzne.

V prvom rade prirodzený vzhľad nemusí byť zaručene aj "krásny". V širšom význame sa snažíme dosiahnuť harmóniu napravením toho, čo ju narúša. V prípade ochabnutých, alebo malých prsníkov, ktoré napríklad kojením/rokmi stratili tvar, objem sa to operačne snažíme napraviť. Či už implantátmi a/alebo modeláciou prsníkov.

Skúste si na internete vybrať 10 žien s podľa Vášho názoru krásnymi prsiami. Možno budú podobné ale určite nie rovnaké. Potom oslovte ďalších ľudí nech urobia to isté a zaručene sa nezhodnete na všetkých. Budú mať rôzne veľkosti a aj tvary.

Preto sa u jednej ženy vieme rôznymi implantátmi ale aj rôznymi operačnými technikami a zručnosťou rúk chirurga dostať na na rôzne výsledky, ktoré sa nevyhnutne budú páčiť rôznym ľuďom. V prvom rade by sa mali páčiť dotyčnej 😉.

Teda nie "VKUS" chirurga, ale jeho schopnosť Vám porozumieť a vidieť to, čo vidíte vy. Lebo VY ste dôležitá, vy musíte byť spokojná s výsledkom, mať splnené očakávania /ak sú reálne / a ich reálnosť musí chirurg odhaliť a usmerniť.

Táto filozofia je môj osobný pohľad na plastickú chirurgiu. Nebudú so mnou súhlasiť lekári, ktorí sa prezentujú a hrdia svojim vlastným estetickým cítením a asi ani pacientky, ktoré hľadajú niekoho, kto ich úplne zmení.

V umení je jeden zásadný rozdiel. Sochár, maliar sa snaží svojim dielom niečo povedať a predať ho. Vyjadruje seba a to sa nemusí každému páčiť. /ako príklad si vyhľadajte obraz The scream "skirk" od Edvard Munch ktorý má hodnotu 120 mil. dolárov !!!/

Odpoveď: "ÁNO, osobný vkus chirurga hrá pri výbere implantátov istú rolu. U skúseného chirurga by mal byť až za dôležitejšími faktormi. "

Rôzne implantáty môžu vytvoriť rôzny výsledný tvar a veľkosť prsníkov. To sa môže páčiť rôznym ľudom podľa ich vkusu. Najviac dôležitý pre Vašu spokojnosť bude Váš vkus 😉.