Žiadny výsledok po liposukcii podbradku. Musím platiť za reoperáciu?

Zodpovedané
6. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V auguste som podstúpila liposukciu podbradku v kombinácii s Facetite a NeckTite.

Som 6 mesiacov po operácii, ale výsledok nie je žiadny. Nespokojnosť som samozrejme vyjadrila. Chirurg, ktorý ma operoval so mnou súhlasil a uznal, že výsledok nie je žiadny. No tu nastal problém. Za operáciu som zaplatila 1700€. Chirurg navrhol reoperáciu, za ktorú si mám zaplatiť ďalších 500€. Vraj iba za materiál.
Vyjadrila som sa, že som už zaplatila dosť. No pre neho už diskusia skončila.

Je podľa vás normálne, aby som aj napriek tomu, že som zaplatila už 1700€ platila ďalších 500€?

Je možné domáhať sa nejako práva, prípadne podať niekde podnet?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

otázku "reklamácie" sme už niekoľko krát riešili.
Zrejme bude mať každá strana svoj názor, ale najdôležitejšie je, na akom postupe riešenia komplikácií ste sa dohodli na konzultácii pred zákrokom, respektíve s akými podmienkami ste súhlasili napríklad pri podpise dohody/informovanom súhlase pred zákrokom.

Väčšinou je v nich uvedené všeobecné riešenie aj vrátane nákladov a časového obdobia od operácie, na ktoré sa uplatnenie "reklamácie" vzťahuje. Čiže nie "doživotné opravy".

Je potrebné si uvedomiť, že pri estetických zákrokoch si Kliniku/lekára vyberáte slobodne na základe vlastného rozhodnutia alebo referencií.
Čiže Vás k tomu nenúti zdravotná poisťovňa alebo štát.

Druhá dôležitá vec je, že si neplatíte "výsledok" ale "zákrok". Výsledok je vždy výsostne subjektívnej povahy a to čo niekto považuje za ideálne, druhý môže označiť za neprirodzené a nežiadúce.

Preto sú veľmi dôležité konzultácie pred zákrokom, absolvovať ich aj niekoľko u rôznych lekárov a pýtať sa na riešenie komplikácií, ak nastanú.

Nemenej dôležité je určiť výsledný efekt, aby očakávania neboli zbytočne nereálne.

Ak operácia prebehla správne podľa medicínskych postupov, to že nie ste spokojná s výsledkom, nie je dostatočný dôvod na uznanie Vášho nároku pred súdom alebo úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý posudzuje dodržaný medicínsky postup, nie estetický výsledok.

Každý chirurg má snahu mať spokojných pacientov a to že Vám ponúkol riešenie za menej ako 30% pôvodných nákladov považujem za nadmieru ústretový krok.
Často sa náklady za zákrok pohybujú v úrovni 70% ceny zákroku. Čiže aj na cene 500 eur za vykonanie zákroku bude určite stratový.

Ak ste si vybrali tohoto lekára, určite ste mu dôverovali, verte že aj teraz sa snaží urobiť pre Vás maximum. Ak mu nedôverujete, nechali by ste si urobiť "nasilu" zákrok "zadarmo".. verili by ste, že potom už budete spokojná a zákrok/výsledok bude "dokonalý" ??

Tieto konflikty sa vždy riešia ľahšie "po dobrom".