Vráti sa nos po úraze dieťaťa do normálu?

Zodpovedané
22. máj 2021

Dobrý deň,

pred vyše týždňom mala moja 5 ročná dcérka úraz v oblasti nosa - úder pri páde o mäkký drevený schodík pravou stranou nosa a lícnej kosti. Do hodiny sme boli na RTG, podľa ktorého išlo o suspektnú infrakciu nosovej kosti bez dislokácie. Na ORL nezistili vnútorné poranenia.

Teraz po týždni, kedy ustúpil opuch vidím, že nos zmenil tvar. Je ako keby ohnutý do strany, mierne deformovaný. Deformácia je zatiaľ vzhľadom k tukovému podkladu nenápadná. Pri pohmate cítim, že na ľavej strane vznikol ako keby ohnutý hrbolček a je ohnutý.

Je šanca, že sa jej to vráti ešte do normálu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nos sa mení spolu s rastom a veľa deformácií sa môže počas rokov zmierniť a iné zase môžu vzniknúť. Určite sa nerobí žiadna estetická korekcia, keď nedošlo k veľkému posunu. A to zrejme podľa RTG a lekára ORL nedošlo.

V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Netreba sa zbytočne púšťať do korekcií. V tak malých rozmeroch a tkanivách u dieťaťa vo veku 5 rokov je takmer nemožné dosiahnuť "opravu" malej deformácie. Úprimne, neviem kto by si na toto trúfal.

V čase do 3 mesiacov od úrazu aj od operácie dochádza k zmenám, ktoré môžu napodobňovať krivý nos, ale to môže byť len vplyv opuchu a jazvy vo vnútri.
Až po tejto dobe sa bude dať povedať, nakoľko sa tvar nosa zmenil.