V akom veku môže byť operované dieťa, ktoré má znamienko na hlave?

Zodpovedané
30. júl 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcérka má na hlave takéto znamienko. Má ho od narodenia.

V akom veku môžme zvažovať operáciu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

znamienka by mal sledovať kožný lekár aj z dôvodu posúdenia dynamiky ako sa znamienko vyvíja.

Pokiaľ nie je zdravotný dôvod na odstránenie znamienka, neponáhľal by som sa.

Dieťa do 6 rokov len zriedka spolupracuje pri lokálnej anestézii, ak sa chcete vyhnúť potrebe celkovej anestézie.

Ak znamienko je len esteticky prekážajúce, čaká sa na vôľu dieťaťa a nie vôľu rodičov, čo býva väčšinou s nastupujúcou pubertou.

V tomto veku až aj rast nie je tak intenzívny, aby nepoddajná jazva robila prekážku a deformáciu okolitých tkanív pri raste.