V akom veku je možná korekcia odstávajúcich uší u detí?

Zodpovedané
18. okt 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či robíte aj korekciu odstávajúcich uší aj u detí.

V akom veku je podľa Vás operácia vhodná?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

tento zákrok sa u dospelých vykonáva prevažne v lokálnej anestézii. Avšak spolupráca najmä malých detí v predškolskom veku je komplikovaná a preto sa zákrok vykonáva v celkovej anestézii.

Špecifické sú deti vekovo do puberty, ktoré sú rôzne schopné vydržať a spolupracovať pri operácii. Tá si vyžaduje asi hodinové ležanie, strpenie bolesti z injekcie, poloha s otočenou hlavou a tiež vnímať zvuky chirurgických nástrojov pri uchu či zakrytie tváre sterilným rúškovaním.

S tým všetkým výnimočne majú problém aj dospelí. Okrem toho zákon vyžaduje aby celkovú anestéziu u dieťaťa vykonával len šecializovaný anesteziológ, ktorý bežne neuspávajú dospelých a naopak. Čiže omedzenie veku pri operácii nie je zo strany plastického chirurga ale skôr spolupráce dieťaťa a obmedzenie anesteziologa.

Hranica býva 12 rokov a 40 kg hmotnosť. Pri lokálnej anestézii toto obmedzenie nie je.