Som po septorinoplastike a prestala mi normálne fungovať mimika tváre. Je to normálne?

Zodpovedané
13. sep 2020

Dobrý deň,

som po septorinoplastike a prestala mi normálne fungovať mimika tváre. Odrazu mi pri úsmeve nevidno predné zuby. Horná pera akosi sa nehýbe a ani líca sa mi nehýbu tak ako predtým.

Je to normálne?

Kedy približne odpúcha špička nosa?

Ďakujem

Dobrý deň,

po operácii nosa pri niektorých operačných technikách sa často naruší nervové zásobenie oblasti hornej pery a tiež sa niekedy uvoľňujú svaly v oblasti medzi perou a nosom. Oba zásahy spôsobujú väčšinou dočasnú paralýzu ( útlm funkcie ) svalov, čoho výsledkom je zmena, oslabenie mimiky hornej pery a zároveň zakrytie horných zubov.

Niekedy je to cieľom pre oslabenie efektu poklesu špičky nosa pri úsmeve alebo zakrytie tzv. gummy smile, odhalenia ďasien pri úsmeve.

Ak Vám Váš chirurg nepovedal ináč, tak by sa mal stav znormalizovať najneskôr do 3 mesiacov, zvyčajne je to len polovica.

Opuchy nosa po operácii sú ako pi iných miestach na tele veľmi individuálna. Záleží od typu tkanív, rozsahu operácie, operačnej techniky a pooperačnom priebehu.

V priemere opuch je najvýraznejší prvých 4 - 5 dní. Potom nastupuje prechodná lymfostáza, zhoršený odtok tkaninovej tekutiny cca 6 týždňov. Mäknutie jaziev trvá cca 12 mesiacov. Zmeny nie sú skokové ale postupné.

Čiže čím viac času uplynie, tým menej si budete uvedomovať zmeny, ku ktorým stále dochádza.