Som 6 mesiacov po augmentácii a stále mám boľavý prsník. Kedy budem musieť problém riešiť reoperáciou?

Zodpovedané
16. sep 2024

Dobrý deň,

som 5,5 mesiaca po augmentácii (Anatomy 395 ml, základ A) a veľmi často - skoro stále ma bolí ľavý prsník. Nie úplne celý prsník, ale bolí ma zo spodnej a z vonkajšej strany prsníka. Je to taká nepríjemná, tlaková bolesť. Aj prsník je v porovnaní s pravým, na dotyk tvrdší, pevnejší. Pravý prsník je úplne ok, nebolí ma.

Na pohľad vyzerajú obedve prsia rovnako a dobre. Nie je tam vlnenie a ani začervenanie. V tomto bolestivom ľavom prsníku som mala pri operácií najprv vložený sizer, až potom implantát. V nebolestivom pravom bol hneď vložený implantát. Mám aj znižovanú podprsnú ryhu a robenú internal bra.

Čo znamená tá skoro neustála tlaková bolesť v jednom prsníku?

Je to začiatok kapsulárnej kontraktúry?

Alebo je sval ešte tuhý a "nepovolil" a potrebuje viac času na usadenie?

Ako rozoznám (alebo doktor), či ide o KK alebo ešte o proces usádzania/mäknutia?

V akom časovom horizonte to treba riešiť invazívnejšie - reoperáciou?

Môžem ja tomu nejako napomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuviedli ste, prečo ste mali expandér len na jednej strane. Predpokladám, že ste mali nejakú formu výraznej asymetrie.

Pri asymetriách je na menšej strane menej tkaniva, ktoré je viac rozťahované. V ňom prebiehajúce nervové vlákna tak reagujú väčšou citlivosťou na tlak. Dokazuje to aj potreba zníženia podprsníkovej ryhy.

V spodnej časti prsníka tak nie sú prirodzene pevnejšie štruktúry zadržiavajúce implantát na svojom mieste. Preto sa táto oblasť spevňuje technikou internal bra, stehmi v spodnej a vonkajšej časti, kde pociťujete tlak/bolesti. V týchto miestach sa implantát svojou váhou opiera to tieto stehy/tkanivá.

Tieto ťažkosti zvyknú zmiznúť do 12 mesiacov, no pri väčších implantátoch môžu byť aj trvalé. Nedá sa to dopredu odhadnúť.

Určite to nie je " prsný sval," lebo implantát je pod svalom len vo svojej väčšej hornej polovici. Dolná časť nie je svalom prekrytá, najmä pri znižovaní podprsníkovej ryhy. Chce to svoj čas. Vyvarujte sa aktivitám, pri ktorých by bola bolesť veľmi výrazná.

Kapsulárna kontraktúra sa prejavuje postupným zhoršovaním tvrdosti prsníka na pohmat. Ak sa tvrdosť nezhoršuje, nie je to kapsulárna kontraktúra. Operuje sa až štádium tvrdosti, pri ktorom je prsník viditeľne deformovaný a bolestivý.

Pri nejasnostiach vždy kontaktujte svojho chirurga. Ten vie konkrétny stav pred aj po operácii vrátane zásahov vnútri počas operácie.