Robí sa redukcia čelnej kosti aj na Slovensku?

Zodpovedané
31. okt 2023

Dobrý deň,

dcéra má výrazne vystúpený čelný šev, respektíve má cez celé čelo taký hrebienok. Pravidelne chodíme aj na kontroly k neurochirurgovi. Ten zakaždým povie, že v našom prípade ide len o estetický problém, že si to môže dať upraviť, keď bude staršia.

Ak by sa jej to do dospelosti rastom lebky neupravilo, je vôbec možné urobiť takúto redukciu čelnej kosti?

Je takýto zákrok možný aj na Slovensku?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemám vedomosť, že by tento zákrok niekto robil rutinne. Jednak kvôli zriedkavosti, jednak kvôli estetickým úpravám v oblasti lebky, jej kostenných častí v lokalite čela.
Nie je to oblasť, kde by sme sa pri štandardných výkonoch v plastickej chirurgii nachádzali často.

Väčšinou sa v takýchto prípadoch postupuje nasledovne.
Pacient osloví lekára v zariadení, kde je dostupný nielen plastická chirurgia ale aj neurochirurgia. Po medziodborovom konziliu sa dohodnú, či zákrok vykonajú spoločne alebo s inštrukciami druhého odborníka, pričom jeden z nich vykoná zákrok.
Dôležitá je účasť zdravotnej poisťovne ako inštitúcie, ktorá zákroky prepláca. Teda či to schváli.

V každom prípade by som sa obracal na zariadenia, kde sa v jednej budove nachádza plastický chirurg aj neurochirurg.

S možnosťou operácie v zahraničí je to asi podobné. Plus schválenie zdravotnej poisťovne, ak by mala zákrok v zahraničí preplácať.