Prepláca poisťovňa niektoré deformity?

Zodpovedané
29. júl 2024

Dobrý deň,

mám diagnostikované PCOS a s týmto ochorením sa často spája deformita tubulárnych pŕs. Mám v záujme si ju časom nechať opraviť. Na zahraničných fórach som sa dočítala, že v niektorých prípadoch poisťovňa čiastočne prepláca plastickú korekciu niektorých deformít.

Existuje taká možnosť aj na Slovensku?

Je šanca, že by poisťovňa prispela, keď tubulárne prsia sú následkom iného ochorenia?

Odpoveďou sa moje rozhodnutie o podstúpení zákroku nezmení, len zisťujem, či náhodou sú aj také možnosti. Taktiež by ma zaujímalo, či na Slovensku existujú plastickí chururgovia, ktorí majú s touto deformitou skúsenosti. Vraj je dobré ísť k niekomu, kto to už liečil.

Existuje možnosť korekcie bez implantátov?

Chcem si prsia nechať opraviť, no do implantátov by som nešla.

Sú aj iné postupy, či bez implantátov to nejde?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri syndróme polycystických vaječníkov je síce častejší výskyt vývojových anomálií prsníkov pre hormonálnu dysbalanciu, ale nie je kauzálny.

Podmienky pre uhradenie operácie stanovuje každá poisťovňa a uhrádza ich primárne v štátnych/zmluvných zariadeniach.

V súkromných zariadeniach je úhrada poisťovňou často na úrovni stoviek eur a ani po splnení všetkcýh podmienok nedosahuje ani 10 - 20% ceny zákroku.

Tuberózna deformita prsníkov je estetická záležitosť, nemá vplyv na funkciu prsníka pri dojčení. Psychologický aspekt je však veľký a najmä u mladých dievčat.

Tuberózne prsia operujeme veľmi často. Implantáty práve v tomto prípade nie sú vôbec vhodné. Určite nie, ak máte dostatočný vlastný základ.

Modeláciou prsníka meníme hlavne distribúciu tkaniva vnútri prsníka, vyplnenie dekoltu, zlepšenie tvaru s prispôsobením veľkosti a polohy dvorcov, zlepšenie symetrie a odstránenia prípadne prebytočnej kože. Nie je to len operácia kože. Implantáty často nie sú ani potrebné, ani vhodné.

Niekedy kombinujeme doplnenie objemu pomocou vlastného tuku, ak je to vhodné.