Prečo mám citlivú bradavku až 4 mesiace po preventívnej mastektómii?

Zodpovedané
Dnes o 16:31

Dobrý deň,

pred 4 mesiacmi som podstúpila preventívnu mastektómiu s okamžitou náhradou silikónmi a ponechaním bradaviek. Všetko sa pekne hojí a teraz po 4 mesiacoch som začala mať citlivú a bolestivú pravú bradavku na dotyk. Nosím športové podprsenky a na noc ešte pooperačnú. Bolesť je nepríjemná a vadí mi aj podprsenka. Na pohľad je bradavka ok, žiadne začervenanie ani popraskanie.

Mám sa obávať, že sa niečo pokazilo?

Prečo tá bolesť na dotyk začala až teraz po takom čase?

Ďakujem

Dobrý deň,

popisujete menej známy jav. Väčšina žien po operácii prsníkov sa sťažuje na zníženú alebo úplnú necitlivosť kože prsníkov. Najviac postihnutá býva oblasť okolo jazvy a dvorca s bradavkou.

Váš stav je spôsobený prirodzeným procesom regenerácie a obnovy nervových zakončení, ktorý je pomalý a dlhodobý. Tento proces môže trvať viac ako 12 mesiacov od poškodenia nervu. Nerv môže byť počas operácie úplne prerušený, natiahnutý, odtlačený alebo pomliaždený, čo ovplyvňuje rýchlosť regenerácie a dĺžku obdobia potrebného na "opravu".

K procesu hojenia môže prispieť vhodná rehabilitácia a prípadne vitamíny skupiny B, známe ako neuroprotektíva. Tento prístup je podobný ako pri liečbe syndrómu karpálneho tunela.

Môžete byť pokojná – to, čo prežívate, je normálne a za niekoľko mesiacov sa môže stav vrátiť do svojho prirodzeného finálneho stavu. Dovtedy môžete používať silikónové "klobúčiky" na bradavky, ktoré zmiernia nepríjemné dotyky a pomôžu prekonať toto obdobie bez podráždenia kože lepidlom.