Prečo mám bolesti prsníkov?

Zodpovedané
11. júl 2024

Dobrý deň,

už asi rok pociťujem bolesti prsníkov odvrchu, zboku a zospodu. Sono a mamo bez nálezu. Bolesť je zväčša len na dotyk, keď sa hýbem. Zo začiatku to bolo mesiac s prestávkami, teraz už ma to bolí 2 mesiace nonstop. Nemám ich tvrdé.

Čím to môže byť?

Mám 43 rokov, 7 rokov mám Motivy, vzhľadom sú krásne.

Čo by ste mi odporúčali?

V noci ma to budí, keď sa pretáčam. Obidva prsníky rovnako.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi zdriedkavo sa podobné ťažkosti vyskytujú.

Ak nemáte žiaden podozrivý nález na sone prsníkov, prípadne by som ešte doplnil MRI vyšetrenie (magnetická rezonancia). Podozrivý by bol nález tekutiny alebo zhrubnutia jazvy okolo implantátov.

Ak nemáte ani známky kapsulárnej kontraktúry, tak by som sa ešte zameral na vyšetrenie chrbtice alebo neurologické vyšetrenie. Zvláštne je, že Vás prsia bolia rovnako.

Motivy sú špecifické tým, že majú skoro hladký povrch, ktorý im dovoľuje sa viac pohybovať vo svojej kavite. Čomu sa snažíme zabrániť napríklad spevňujúcimi technikami "internal bra".
Môže Vás ťahať to, prípadne pohyb implantátov do strán môže dráždiť nervové vlákna prebiehajúce v tesnom okolí implantátov. Keď sa implantát tým smerom "oprie o nerv", môže to vyvolať pocit bolesti alebo neprimeraného dráždenia.

Predpokladal by som v tomto prípade skôr lokalizované, jednostranné bolesti. No v medicíne je všetko možné.

Ak sa objavujú v prítomnosti implantátov ťažkosti, znemožňujúce normálne fungovanie v bežnom živote a vyčerpali sa možnosti, volíme odstránenie implantátov aspoň na nejaký čas. Môže sa urobiť modelácia ak je potrebná a v nasledujúcich mesiacoch sa ukáže, či bolesti zmizli a príčinou teda boli implantáty.

Následne je možné vložiť výrazne menšie a ľahšie implantáty napríklad aj s iným povrchom. Záleží na stave a požiadavkách.

Bolesti prsníkov môžu mať aj ženy v hormonálne aktívnych obdobiach aj bez implantátov, mastodýnia. Zmeny hormonálneho stavu sa dajú docieliť aj nasadením alebo vysadením konkrétnych typov antikoncepcie. Poraďte sa so svojim gynekológom.

Dúfam, že som Vám pomohol a aspoň trošku nasmeroval.
Držím palce v riešení Vášho problému.