Prečo má dcéra rok po vybratí znamienka stále červenú jazvu?

Zodpovedané
28. máj 2021

Dobrý deň,

moja dcéra bola pred rokom na vyberanie znamienka na líci. Veľkosť bola cca 2 cm.

Prečo má stále červenú jazvu?

Ako docielime vyblednutie jazvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

jazvy po akomkoľvek zákroku potrebujú čas na zmäknutie a vyblednutie. Väčšinou to býva cca 12 mesiacov.

Ak je jazva stále červená môže to mať viacero príčin.
1. Dcéra je stále v období rastu a hormonálnych zmien, ktoré spôsobujú, že jazva nemá svoj "kľud" a jej zrenie môže trvať aj niekoľko rokov.
2. Vyvíja sa hypertrofická alebo keloidná jazva, čo je relatívne časté v pubertálnom období.
3. Jazva je opakovane vystavená dráždeniu mechanickému, chemickému alebo UV žiareniu. Vtedy tiež jazva reaguje aktivitou buniek v jej vnútri, čo spôsobuje začervenanie.

Odlíšiť tieto príčiny a nájsť spôsob je niekedy náročné aj pre špecialistu.
Odporúčam navštíviť dermatológa vo vašom okolí, prípadne plastickú chirurgiu.

V každom prípade medzi najhoršie riešenia v tomto štádiu je "vyrezať a znovu zašiť jazvu".
Často to skončí násobne väčším problémom.