Prečo je iný postup operácie pri preventívnom odstránení prsníkov?

Zodpovedané
17. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Zaujímalo by ma, že prečo pri preventívnom odstránení prsníkov so zachovaním kože a bradavky pri onko predispozícii je postup najskôr expandér a následne až po roku sa vkladá silikón pod sval.

Prečo sa pri bežných operáciách môže vložiť rovno silikón pod sval a v tomto prípade je takýto postup?

My máme v rodine onkologické predispozície, gén BRCA1. Išlo by o preventívnu operáciu. Takúto operáciu už podstúpila moja sesternica s týmto postupom a aj neter.

Nedá sa vyhnúť tomu expandéru?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

s plastickými operáciami je to podobné ako s inými typmi operácií a zdravotníckych úkonov.
Mnohokrát sa ku takmer rovnakému výsledku vieme dopracovať rôznymi cestami.
Jedna cesta môže byť bolestivejšia, iná zdĺhavejšia, iná rizikovejšia ale s výraznejším efektom a podobne.

Tak ako lekári sú rôzne skúsení a vzdelaní tak aj technické vybavenie a predoperačný stav pacientky môže predurčovať ku voľbe konkrétneho postupu pred inou aleternatívou.

Vždy by to malo byť tak, že Vám lekár ponúkne alternatívu, alebo ju spomenie s vysvetlením,prečo by vo vašom prípade postupoval tak alebo inak.

Najlepšie je vždy ak pred operáciou absolvujete dôkladnú komunikáciu, ideálne osobnú konzultáciu. Ak nenaberiete dostatok dôvery ku lekárovi a navrhnutému riešeniu. Absolvujte aj viacero konzultácií. To platí aj pre estetické ale aj pre zdravotné výkony ak na to je samozrejme dostatok času.

Aj v prípade profylaktickej mastektómie je viacero postupov. S alebo bez použitia implantátu, expandéra, vzájomné výeny, aplikácia vlastnéhu tuku alebo rekonštrukčné operácie s použitím celej časti tkaniva z inej oblasti tela.
Ale nie vždy je všetko vhodné alebo možné.

Nebol som pri vašom prípade, ale voľba pre expandér môže byť preto, že pri veľkom prsníku pri mastektómii dochádza ku rozsiahlemu poškodeniu cievneho zásobenia a ak sa vloží implantát požadovanej finálnej veľkosti, môže to negatívne vplývať na prežitie kože dvorcov/bradaviek. Expandérom sa dá toto riziko znížiť.

Ale opakujem, vždy je viacero spôsobov a tie lekár s vami na konzultácii prejde tak, aby ste tomu porozumeli a mohli sa rozhodnúť aj s prijatím istého stupňa rizika, že operácia nemusí dopadnúť podľa očakávaní.