Otoplastika/vystúpené tkanivo (kolagén) za ušami po operácii. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
15. feb 2021

Dobrý deň,

som 3 mesiace po otoplastike. S výsledkom som spokojná a chápem, že sa uši ešte tvarujú. Tak tomu stále dávam čas.100% výsledok som neočakávala hneď, avšak po operácii a následnom zložení obväzu na kontrole ma zarazil výrazný opuch za jedným uchom. Lekárka sa vyjadrila i po mesiaci od operácie, že sa jedná o kolagén, ktorý vystúpil na povrch a potrvá dlhšie pokým sa vstrebe.

Bola som u nej ešte na kontrole, nakoľko sa mi vzadu za uchom spravila po vybraní modelačných stehov ranka a z nej vytekal hnis, takže som brala antibiotiká, to však prešlo.

Pri porovnaní fotiek vidím, že sa "opuch" alebo kolagén ako to lekárka nazvala zmenšuje, avšak zdá sa mi to už dlhšia doba a ešte som sa s tým nestretla, keď som uvažovala nad touto operáciou a hľadala informácie.

Ako by ste to posúdili vy?

Na dotyk je to mäkké, ozaj ako keby prebytočné tkanivo alebo koža.

Je možné, že sa to celé ešte vstrebe a neostane tam veľká odchýlka oproti ďalšiemu uchu?

Druhé ucho je pri hlave bez podobných ťažkostí.

Ďakujem

Dobrý deň,

najdôležitejšie je, že ste s výsledkom spokojná. Čo sa týka detailov, každé telo je iné a inak reaguje na rôzne operačné postupy. To znamená, že ak ste neboli moja pacientka, bola by to z mojej strany len špekulácia, ak by som chcel posudzovať výsledok. A nemám k dispozícii foto a informácie aký bol stav pred operáciou a ako prebiehala samotná operácia. Tieto informácie má vždy najlepšie lekár, ktorého ste si vybrali a operoval Vás.

Tkanivá bežne menia tvar a jazva sa vstrebáva často aj rok od operácie. To môže byť aj Váš prípad s úspešným koncom, najmä ak v skorom pooperačnom hojení bol zápal.

V každom prípade, ak bude stav pretrvávať, veľmi jednoducho sa dá nadbytočné tkanivo odstrániť.