Musí sa pri explantácii prsných implantátov vybrať aj kapsa?

Zodpovedané
8. okt 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Je pravda, že sa pri explantácii prsných implantátov musí vybrať aj kapsa, keď má klientka závažné zdravotné problémy v súvislosti s implantátmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak tieto problémy súvisia s jazvou obaľujúcu implantáty, tak je potrebné odstrániť aj kapsu (jazvový obal implantátu), ktorú vytvorí telo ako reakciu na prítomnosť cudzieho telesa.

Ak však chirurg pri operácii zváži, že odstránenie niektorých častí kapsuly viedlo k neprimerane vysokému riziku ohrozenia, tak tieto časti ponecháva. Napríklad, ak by hrozilo poškodenie hrudnej steny, rebier a medzirebrových tkanív, ak by hrozilo väčšie poškodenie tkanív a ich výživy.

Otázka je, čo sú závažné zdravotné problémy v súvislosti s implantátmi.

Často sa spomína BII (breast implants illness). To však nie je uznané "ochorenie," ale len súbor nie úplne špecifických prejavov, ako únava, slabosť, vypadávanie vlasov, kožné ochorenia alebo nespavosť. Vedecky nebol preukázaný súvis so silikónovými implantátmi.
Týmito ťažkosťami trpia aj ženy bez implantátov a patria medzi príznaky napríklad aj autoimunitných ochorení. Týmito sú najčastejšie postihnuté mladé ženy.

Treba rozoznávať rozdiel medzi koreláciou a kauzalitou.
Ochorenie v súvislosti s implantátmi je BIA-ALCL, lymfóm postihujúci mechanicky dráždenú jazvu v okolí implantátov. Toto extrémne zriedkavé ochorenie v rámci liečby vyžaduje odstránenie celej kapsuly.

V našej praxi odstraňujeme čo najväčšiu časť kapsuly, pokiaľ to umožuje stav tkanív a výrazne to neovplyvní aj estetický výsledok.

Pristupujeme individuálne od prípadu k prípadu.