Môžu implantáty prekážať v dojčení?

Zodpovedané
8. sep 2024

Dobrý deň,

mám problém s dojčením a nemám dostatok mliečka. Mám prsné implantáty 240 pod svalom.

1. Môže byť problém s nedostatkom mlieka práve kvôli nim?

2. Ak sa prsný implantát vyberie, dojčenie bude možné a prsia sa nalejú do priestoru implantátov?

3. Dajú sa chirurgicky mliečne žlazy upraviť, zväčšiť či doplniť?

4. Ako dlho po vybratí implantátov by som nemala otehotnieť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vplyv implantátov na dojčenie nie je priamy. Dojčenie je značne nepredvídateľné.
Ženy aj bez implantátov alebo akejkoľvek operácie na prsiach mávajú s dojčením veľké ťažkosti, prípadne nedojčia vôbec. Je to trošku alchýmia a vplýva na to veľa faktorov.

Rovnako aj ženy s implantátmi a zároveň aj modeláciou prsníkov, čo je ešte výraznejší zásah do prsnej žľazy a väčším vplyvom na priebeh mliekovodov, citlivosti bradviek a dvorcov ako jedoduché vloženie implantátov pod alebo nad sval, majú bezproblémové dojčenie.
Na dojčenie vplývajú hormóny, psychika, mliečne žľazy, bradavka a mliekovody a mnoho iného.

Máme skúsenosti, že aj ženy s opakovanými operáciami prsníkov dojčili bez obmedzení.

Odporúča sa dodržať aspoň jeden rok od operácie kým otehotniete, nech sa tkanivá zotavia.

Mliečna žľaza je komplikovaný orgán so stavbou ako pyramída, na ktorej vrchole sa zbiehajú mliekovody do niekoľkých vyústení na bradavke. Nedá sa chirurgicky rekonštruovať ako tvar prsníka. Nevieme ich ani dopĺňať ani zväčšovať.

Ani žiadne odstránenie implantátov nemá vplyv na zlepšenie dojčenia. Jedine ak by boli implantáty extrémne veľké a svojou veľkosťou by tlačili všetko okolo seba. To nie je Váš prípad. Po odstránení implantátov nevidím dôvod, prečo by ste museli dlho čakať s otehotnením.

Je veľmi pravdepodobné, že by ste mali problémy s dojčením aj bez implantátov.