Možná ruptúra implantátu. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V roku 2018 som podstúpila operáciu zväčšenia poprsia implantátmi polytech, vložené úplne pod sval. V jednom prsníku kvôli asymetrii mám 330 ml, v druhom 380 ml. A práve prsník, kde mám viac ml je menej prirodzený. Je tvrdší na omak, nespráva sa ako môj (o tom kde mám menej ani neviem,je úplne mäkký).

Je to normálne?

Doktor mi tvrdí, že to je spôsobené práve tým, že je v ňom väčší implantát..Doteraz okrem týchto pocitov som nebadala nič. Len pár dní dozadu som mala menšie bolesti, keď som vstávala z postele. Oprela sa viac do ruky v tomto spomínanom prsníku. Nahmatala som si tam nepravidelnú tvrdú nechcem to nazvať hrču, skôr to bolo ako šlacha alebo také niečo.

Išla som na sono a tam mi do správy napísali toto: okrskovité prosáknutí pri okraji implantátu,s pruhovitou tekutinovou kolekcí,nelze vyloučit rupturu implantátu/správa je v češtine/.

Prsník mám rovnaký, nemám tam žiadne začervenania, iba sa správa tak ako som vyššie uviedla. Nerobila som nič výnimočné. Je pravda, že cvičím, ale vrch cvičím veľmi šetrne a prvýkrát som ho cvičila po roku od operácie. Partiu pŕs vynechávam.

Aký je Váš názor?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

stav ktorý popisujete je bežný a normálny pri použití rôznych veľkostí. Predpokladám, že cieľom bola korekcia asymetrie prsníkov a nie rovnaký pocit. Čiže cieľ bol splnený, akurát Vás vyrušuje rozdielny pocit.

Ten býva vnímaný cca 12 mesiacov od operácie, potom si na to žena zvykne.
Pocit, že prsník s menším implantátom je mäkší a prirodzenejší je spôsobený tým, že ten prsník mal prirodzene viac vlastnej žľazy a tuku.

Problém niekedy vznikne neskôr, tým že pôsobí na ťažší, väčší prsník gravitácia, aj tkanivá okolo neho musia zvládať viac. Pri pádoch alebo preťaženiach sa zvykne poškodiť viac tkanivo pri väčšom implantáte.

Popis sona prsníkov podľa mňa nesvedčí pre ruptúru, skôr pre kapsulárnu kontraktúru. Ale na to treba možno s dostupom času zopakovať sono alebo MRI vyšetrenie prsníkov a samozrejme kontrolu u lekára, ktorý Vás operoval, porovnať aj obrazovou dokumentáciu, ako sa prsia vyvíjajú v čase, niektoré pomalé zmeny si nemusíte sama všimnúť.