Môžem stratiť citlivosť v bradavkách, keď si dám zväčšiť prsia?

Zodpovedané
9. nov 2019

Dobrý deň,

uvažujem nad malým zväčšením pŕs.

Je pravda, že môžem stratiť citlivosť v bradavkách?

Ako často je potrebné meniť implantáty a robiť úpravy, ak už neplánujem mat deti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

určite ste už počuli o necitlivej koži v okolí jazvy po operácii alebo poranení.

Citlivosť kože v určitej oblasti zabezpečujú nervy, ich zakončenia v pokožke. Kým sa ale dostanú signály z pokožky do mozgu, prebiehajú vo vláknach na začiatku tenkých ako vlások, ktoré sa postupne spájajú až do miechy.

Počas tejto cesty môžu byť prerušené, poškodené, natiahnuté a tým sa daná oblasť stane necitlivou alebo "stŕpnutou" voláme to anestézia a parestézia.

V prvom prípade je poškodenie vážnejšie a obnovenie citlivosti trvá dlhší čas, ale nemusí sa vrátiť vôbec, alebo ostane vo fáze parestézie/pocit "zdrevenenia".

Pri augmentácii prsníkov sa musí vytvoriť priestor pre vloženie implantátov ( pod alebo nad svalom) a ak v tom mieste prebieha nerv pre dvorec/bradavku, tak výsledkom je často znížená citlivosť. Úplná necitlivosť nie je až tak častá z viacerých dôvodov.

1. Často nerv nemusíme prerušiť, len sa odsunie nabok, čo ale spôsobí parestézie na niekoľko týždňov až mesiacov.
2. Bradavka a dvorec má viac nervov na zabezpečenie citlivosti, čiže "zálohu".

Priebeh nervov v prsníku je veľmi variabilný nielen u rôznych jedincov, ale aj v porovnaní ľavej a pravej strany. Preto aj napriek tomu, že každý chirurg sa snaží operovať čo najšetrnejšie a ovláda detailne anatómiu, nemusí sa vyhnúť poškodeniu nervov aj keď by ich pri operácii videl.

Samozrejme s použitím čím väčších implantátov stúpa aj pravdepodobnosť, že budú niektoré nervy poškodené.

Z praxe je ale znížená citlivosť zriedkavá ( 10-20 % žien dočasne) a úplná necitlivosť skôr výnimočná ( 1-5% žien dočasne a trvale možno 1%. )
Viac ako 50% žien tvrdí, že niekoľko mesiacov od operácie sú bradavky až nadmerne citlivé, dokonca bolestivé na dotyk, čo je tiež forma parestézie.

K druhej časti otázky:

Aktuálne sa implantáty považujú za materiál, ktorý nie je potrebné vyberať ak nie je iná indikácia. Čiže vyberať a vymieňať implantát len z dôvodu, že ho má žena napríklad 10 rokov nie je nutné.

Jednu vetou je potrebné povedať, že máloktorá žena je s výsledkom esteticky spokojná aj po 10-15 rokoch.

Implantáty nie sú pripevnené na rebrá, ale sú v tkanivách ktoré "starnú" a menia sa. Čiže výmena po 10-15 rokoch je častá zo strany vôle ženy.
Nároky na úroveň estetiky vlastného tela stále stúpajú.