Môžem si ísť vybrať stehy po reoperácii na 9. deň?

Zodpovedané
24. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Môžem si ísť vybrať stehy po reoperácii na 9. deň?

Teda nie na 10. deň ako mi bolo povedané.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti jeden deň plus/mínus nehrá veľkú rolu.

Konkrétne vo Vašom prípade to samozrejme môže byť kritická chyba a rana sa môže otvoriť.
To, či je rana vhodná na odstránenie stehov určuje najlepšie lekár, ktorý operoval. Ten pozná najlepšie, aké konkrétne podmienky panovali počas operácie, aký ťah musia stehy zvládnuť, aké šitie použil na hlbšie vrstvy a ako tie vrstvy sú pevné a či sú dostatočne hrubé.
Následne posúdi jazvu v deň plánovanej kontroly.

Ja napríklad kožu nešijem vonkajšími stehmi na vyberanie, ale vstrebateľnými a vnútornými vo viacerých vrstvách. I napriek tomu si pacientov volám na kontrolu stehov, aby som posúdil priebeh hojenia.

V prípade mojich pacientov nezáleží na konkrétnom dni (7., 8., 9., 10...), keďže stehy neodstraňujem, ale chcem rany vidieť, vrátane celkového stavu operovanej oblasti (opuchy, modriny, polohu, symetriu aj stav jaziev).

Nie som v ambulancii každý deň, preto je termín kontroly skôr vecou organizácie pracovného času. To môže byť aj prípad Vášho chirurga.

Vždy sa dohodnite priamo s operatérom, prípadne s klinikou, pod ktorú patrí, či je v poriadku prísť v iný termín.