Môžem mať hrčky v prsníkoch kvôli zvlneniu implantátov?

Zodpovedané
24. júl 2024

Dobrý deň,

pred 7 rokmi som podstúpila zväčšenie prsníkov ergonomickými implantátmi Motiva 425 ml pod sval. Pravý prsník po operácii klesol o 2 cm, ale nakoľko mi to nespôsobovalo žiaden problém a po sadnutí implantátov to nebolo veľmi vidieť, tak som reoperáciu nepodstúpila. Implantáty som necitíla. Teda iba pravý pri nosení ťažkých vecí občas ako keby vrzgol, trel sa o niečo (taký pocit).

Momentálne som mesiac po ukončení dojčenia. Keď si silnejšie stláčam prsia po okrajoch, tak cítim hrbole - hrčky a mám aj slabšiu bolesť v podpazuší. Keď zdvihnem ruku, tak na pravom prsníku vidno ako keby druhú ryhu.

Na sone videli iba zvlnenie implantátov a ostatné sa im zdalo v poriadku. Plastický chirurg mi dal termín až o 2 mesiace.

Môžu byť hrčky v prsníkoch kvôli zvlneniu implantátov?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie zmení prsia aj v prípade, že žena nemá predtým implantáty. Často koža ochabne, prsník poklesne a to môže byť príčina druhej ryhy. Riešenie je často možné len modeláciou.
Neviem, čo presne nazývate hrčkami. Môžete cítiť okraje implantátov, ale od hrčiek v prsníku to najlepšie odlíši USG vyšetrenie prsníkov, ktoré ste absolvovali. Ak nemáte cysty a fibrómy, je pravdepodobné, že cítite samotný implantát.

To môže byť tiež dôsledok zmien po dojčení. Vaše vlastné tkanivá menej zakrývajú implantát a sú celkovo menej pevné. Preto sa implantát môže viac ukazovať a pohybovať. Špeciálne implantáty Motiva sú na povrchu hladké a radi sa kĺžu najmä do strán.

Nie je to nič zlé, ak Vám to vyhovuje, pôsobí to ako prirodzene sa správajúci vlastný prsník.
Okrem toho, každý mäkký implantát, najmä tie väčšie sa prirodzene vlnia. To, že to niektoré ženy nemajú, je spôsobené tým, že majú pevnejší základ, ktorý implantátom nedovolí sa viac pohybovať.

Čiže Vám nehrozí pravdepodobne žiadne riziko, ale zrejme Vás čaká modelácia s ponechaním alebo odstránením implantátov, prípadne ich výmenou, ak si ju budete želať.