Môže sa pri vpichnutí botoxu do maseteru porušiť nerv?

Zodpovedané
7. okt 2024

Dobrý deň,

pred 3 týždňami mi bol aplikovaný botox do maseteru. Zo začiatku mi trochu tŕpol jazyk. Neskôr raz tŕpol, inokedy nie. Posledné 3 dni tŕpne stále a moc.

Dá sa s tým niečo robiť?

Ako si pomôcť, aby netŕpol?

Prečo sa to deje?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne došlo k rozšíreniu účinku botulotoxínu. Botulotoxín má však len vplyv na motorické nervy - spojenie so svalmi. Nemá efekt na senzitívne a senzorické nervy - vnímanie citlivosti alebo chute.

Maximum efektu sa objavuje po 2 týždňoch po aplikácii. To by približne sedelo s oneskorením vnímania.

Botulotoxín má dočasný efekt a citlivosť sa Vám vráti. Potrvá to možno pár dní a výnimočne aj pár mesiacov. Na botulotoxín nie je protijed. Ostáva Vám len počkať.

Výrazná fyzická aktivita alebo sauna môže skrátiť účinok. Ale nemyslím, že v tomto prípade by to malo zmysel. Aplikácia je hlbšie ako pri obyčajných vráskach. Podobné ťažkosti sú po aplikácii veľmi zriedkavé, ale variabilita priebehu nervov prípadne hlbšia aplikácia môžu mať za následok spomínané tŕpnutie.

V každom prípade by som to konzultoval s lekárom, ktorý Vám zákrok vykonal. Ak sa stav výrzne nezlepší, tiež by som kontaktoval ORL alebo neurológa pre vylúčenie aj inej príčiny tŕpnutia, ktoré sa mohlo len náhodou objaviť pár týždňov od aplikácie.