Môže sa implantát pretočiť pár mesiacov, resp. pár rokov po operácii?

Zodpovedané
17. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pretočenia implantátu.

Môže sa implantát pretočiť pár mesiacov, resp. pár rokov po operácii?

Ako sa dá tomu zabrániť?

Je možné danú situáciu riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je to komplexnejší problém, pokúsim sa odpovedať jednoduchšie.

Otočenie implantátu je stav ku ktorému môže dôjsť rovnako často pri okrúhlom ako aj pri anatomickom tvare implantátov. Nesprávne sa tvrdí, že sa otočenie okrúhlych implantátov netýka. Implantáty sa otáčajú svojou bázou dopredu " flip over". Pri okrúhlych implantátoch sa najmä pri väčších vlastných prsníkoch nemusí tento zmenený tvar hneď rozpoznať. Prsník býva "hranatejší". Zvyčajne sa to potvrdí až pri operácii podľa typu a značky implantátov.

Implantát sa otočí v prípade splnenia viacerých podmienok:
1. Nie je prirastený ku tkanivu.
2. Kavita je väčšia ako povrch implantátu ( implantát ma priestor).
3. Medzi implantátom a kavitou je tekutina.
4. Špecifický pohyb alebo poloha ktorá otočenie "spustí" (plávanie, sex, spanie na bruchu).

Žiadna so spomínaných podmienok sama o sebe nespôsobí otočenie implantátu.

Ak sa otočenie stane 1x a čerstvo sa podari implantát vrátiť do správnej polohy. Dá sa operácii vyhnúť.

Otočenie sa môže vyskytnúť od týždňov po mnoho rokov od operácie.

Nie je to zdravotný problém, ale estetický. Patrí to medzi riziká spojené s augmentáciou prsníka a operáciou ich vznik akceptujete.

Nedá sa to považovať za chybu implantátu alebo operačného postupu. Pretože otočenie môže vzniknúť aj ako následok schudnutia alebo úrazu a podobne.

Ak sa otočenie opakuje alebo vzniká spontánne pri bežných činnostiach alebo sa nedá "napraviť" je riešením operácia, ktorej cieľom je odstrániť väčšinu so spomínaných podmienok. Máme možnosti vymeniť veľkosť a typ implantátu, zmenšiť kavitu, zmenšiť celý prsník (modelácia) a podobne.

Záleží od konkrétneho stavu a skúseností chirurga s jednotlivými postupmi.