Mám prasknutý implantát, dojčím a chcem o rok znovu otehotnieť. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
7. aug 2024

Dobrý deň,

na ultrazvuku mi bol zistený prasknutý implantát. Som 6 mesiacov po pôrode a stále dojčím. Zároveň by som chcela približne o rok znovu otehotnieť.

Aké riešenie mi odporúčate?

Odporúčate výmenu implantátov a tehotenstvo pol roka - rok po, alebo vybratie implantátov a vloženie nových až po druhom dieťati?

Mám strach ako by to vyzeralo, keďže vlastné mám 0ky a taktiež absolvovať dve narkózy no zároveň by som chcela pekný konečný výsledok.

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade je viac možností riešenia.

Do úvahy sa berie nielen praktické hľadisko počtu operácií, ale aj stav ruptúry. Niekedy sa totiž pri operácii ruptúra nepotvrdí, hoci skúsený sonografista sa mýli málokedy.

Dôležitý je aj váš základ a tvar pŕs. Niekedy sa po skončení dojčenia dostanú prsia do skoro pôvodného stavu. Záleží od genetiky. Vidno to po cca 6 mesiacoch pri finálnej váhe.

Zdravotný pohľad vraví, odstrániť implantáty čo najskôr po skončení dojčenia a implantáty vložiť až po poslednom dojčení. V reálnom živote to tak nefunguje. Otehotnieť sa nedarí vždy ľahko a aj počet plánovaných tehotenstiev a zvykne aj neplánovane navýšiť.

Narkóza nie je tak riziková, aby ovplyvňovala výber vhodného postupu.

Konečný výsledok nebude nikdy, lebo prsia sa menia nielen dojčením ale aj zmenou váhy aj starnutím. A okrem toho aj implantáty vedia mať komplikácie, ktoré treba riešiť operačne.

Odporúčam absolvovať po skončení dojčenia viac konzultácií u rôznych chirurgov. Zhodnotiť všetky možnosti z rôznych uhlov pohľadu a až tak sa kvalifikovane rozhodnúť.
Nič Vám neutečie.