Mám nárok na reklamáciu botoxu do čela?

Zodpovedané
22. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Mám nárok na reklamáciu botoxu do čela, ak mi ostalo jedno obočie nehybné a pokleslo mi spolu s očným viečkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

tu sa stretávajú dva svety. Chápem, že za sumu, ktorú platíte, chcete dosiahnuť maximálny a bezproblémovo ideálny stav.

Pri medicínskych úkonoch akéhokoľvek charakteru platí, že nič sa nedá garantovať na 100%. Vždy hrozí isté riziko komplikácií i napriek správnemu postupu, keď nikto neurobil chybu.
O týchto rizikách musí byť poučený každý ešte pred zákrokom a musí ich akceptovať.
Volá sa to informovaný súhlas.

Tu je rozdiel napríklad od tvorby umeleckého diela maľovaním alebo sochárčením, že požadovaný výsledok môže trvať rôzne dlhý čas, ale máme na neho nekonečne veľa opakovaných pokusov. V medicíne to neplatí. Tu do hry prichádza dobré meno, povesť a referencie konkrétneho lekára. Vyberáte si ho na základe rôznych kriterií úplne slobodne.
Čiže znášate aj riziko svojho vlastného "zlého" výberu.

Pri reklamácii je dôležitý aspekt zavinenia a úmyselnosti.
Niektoré komplikácie vznikajú ako "vis major" vyššia moc, nedajú sa s určitosťou predpovedať. Tu patrí aj poklesnutie a asymetria.

Cieľom botulotoxínu do čelovej obasti je znehybniť fukciu týchto svalov, čo sa vo Vašom prípade podarilo, avšak aj omnoho viac tým, že je efekt silnejší.

Pri botoxe je efekt vždy dočasný a napríklad cvičením, teplom, opaľovaním a podobne môže efekt oslabiť. V najhoršom prípade treba počkať.

Ak ste nespokojná, nabudúce skúste iného lekára. Prípadne sa dohodnete s týmto na inom ostupe, prípade ak s tým bude súhlasiť so zľavou. Ale aj u iného lekrára sa stav môže opakovať. Môže to byť aj anatomická anomália, alebo je potrebný aj iný zákrok na dvihnutie obočia.